RAPORT

Pogarda

Akcja poszukiwawcza na Narwi. Jan Lityński utonął, ratując psa

Jan Lityński nie żyje (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Jan Lityński nie żyje (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Wszedł na lód za psem. To straszny wypadek. Narew jest bardzo niebezpieczną rzeką – powiedziała portalowi wp.pl była minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, odnosząc się do śmierci Jana Lityńskiego. Jak podał portal pultusk24.pl, to właśnie Lityński był mężczyzną poszukiwanym w niedzielę w okolicach rzeki Narwi.

Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL [WIDEO]

Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji z...

zobacz więcej

– Oni cały czas z żoną mieli w domu czworonogi i chodzili z nimi codziennie na spacery. Teraz mieli trzy psy. Jeden wszedł na lód, a prawdopodobnie Janek chciał go ratować. I tak to się tragicznie skończyło – mówi wp.pl Kolarska-Bobińska, która dowiedziała się o tragedii od wspólnych przyjaciół jej i Lityńskiego.

O tym, że mężczyzną poszukiwanym w okolicach Narwi jest właśnie Lityński, poinformował portal pultusk24.pl.

Jan Lityński to działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne. Był posłem na Sejm kilku kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Miał 75 lat.

Urodził się w 1946 r. w Warszawie. W 1968 r. uczestniczył w protestach po zdjęciu „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka z repertuaru Teatru Narodowego.

Za udział w studenckich protestach został relegowany ze studiów, 12 marca 1968 r. aresztowany, skazany wyrokiem sądu na 2,5 roku więzienia, w 1969 roku zwolniony na mocy amnestii. W 1976 r. brał udział w akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia.

Był współzałożycielem, autorem i redaktorem niezależnych pism: „Biuletynu Informacyjnego” KOR/KSS KOR, „Robotnika” i kwartalnika politycznego „Krytyka”. Od 1977 r. działał w KOR.” Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej