RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL [WIDEO]

Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Miał 75 lat.

Nie żyje aktor Michał Szewczyk. „Kochał życie, kochał ludzi i teatr”

W wieku 86 lat zmarł aktor Michał Szewczyk, znany szerokiej publiczności z występów w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych. Od 1958...

zobacz więcej

Urodził się w 1946 r. w Warszawie. W 1968 r. uczestniczył w protestach po zdjęciu „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka z repertuaru Teatru Narodowego.

Za udział w studenckich protestach został relegowany ze studiów, 12 marca 1968 r. aresztowany, skazany wyrokiem sądu na 2,5 roku więzienia, w 1969 roku zwolniony na mocy amnestii. W 1976 r. brał udział w akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia.

Był współzałożycielem, autorem i redaktorem niezależnych pism: „Biuletynu Informacyjnego” KOR/KSS KOR, „Robotnika” i kwartalnika politycznego „Krytyka”. Od 1977 r. działał w KOR.”

Czytaj także: Reakcja na kłamstwa Grossa – jego donosy z ’68 na przyjaciół Żydów

Jak podaje PAP, powołując się na wpis byłej minister nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2013-2015, a także posłanki do Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2013 Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Lityński utopił się ratując psa.

W 1980 r. objął funkcję doradcy władz „Solidarności”. W stanie wojennym został internowany do września 1982, następnie aresztowany. Od 1984 r. działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „S” regionu Mazowsze. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Poseł trzech kadencji


Po 1989 r. był posłem trzech kadencji, w latach 2010 - 2015 doradca prezydenta RP. Do Sejmu startował z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Działał też w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna i Partii Demokratycznej – demokraci.pl.

źródło:
Zobacz więcej