RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Kłamliwa publikacja”. Prokuratura Krajowa do TVN24: Utajniliście informacje od nas

„Kwoty wyłudzeń nie istnieją tylko na papierze” – zaznacza PK, odpowiadając na materiał TVN24 (fot. Shutterstock/Grand Warszawski)
„Kwoty wyłudzeń nie istnieją tylko na papierze” – zaznacza PK, odpowiadając na materiał TVN24 (fot. Shutterstock/Grand Warszawski)

Najnowsze

Popularne

Materiał TVN 24 „Kłamstwa vatowskie” przedstawia całkowicie nieprawdziwy obraz dotyczący postępowań karnych przeciwko członkom mafii vatowskich – przekazała Prokuratura Krajowa. „Wbrew twierdzeniom autorów skrajnie manipulatorskiej publikacji, działania prokuratury wymierzone w przestępczość podatkową w zasadniczy sposób przyczyniły się do zmiany w ściągalności podatku VAT” – czytamy w oświadczeniu PK.

„Stop fake news”. Premier Morawiecki odpowiada TVN24

Dziennikarze Superwizjer w najnowszym wydaniu programu postanowili podsumować politykę fiskalną rządów Zjednoczonej Prawicy. Błyskawicznie...

zobacz więcej

W sobotę w TVN24 w cyklu „Superwizjer” wyemitowano program „Kłamstwo vatowskie” o przestępcach podatkowych i zakładaniu spółek mających wyłudzać VAT. W odniesieniu do tego materiału PK przekazała, że wspomniana publikacja przedstawia całkowicie nieprawdziwy obraz dotyczący postępowań karnych przeciwko członkom mafii vatowskich.

„Prokuratura wyraża oburzenie, że obszerna informacja udzielona dziennikarzom stacji przygotowującym publikację została przez nich zatajona w programie przed widzami, co świadczy o złej woli i nierzetelności w kształtowaniu informacji” – czytamy w oświadczeniu PK.

„Za szczególnie skandaliczne prokuratura uznaje niczym nieuzasadnione twierdzenie, że w postępowaniach karnych dotyczących mafii vatowskich prokuratura oskarża niewinnych ludzi, a wielkie kwoty wyłudzeń często istnieją tylko na papierze. To nie dziennikarze TVN24, a sądy rozstrzygają o winie oskarżonych. Kwoty wyłudzeń nie istnieją zaś tylko na papierze – są to realne pieniądze wyłudzone przez przestępców z budżetu państwa” – podkreślono w oświadczeniu.

Jak przypomniała PK, o przełomowych działaniach prokuratury od 2016 r. wymierzonych w mafie vatowskich świadczą liczby. „W 2017 r. zarejestrowano 915 postępowań dotyczących wyłudzeń podatku od towarów i usług, w których wartość uszczuplenia należności Skarbu Państwa lub narażenia na uszczuplenie przekroczyła 1 mln zł, w 2018 r. - 1043, zaś w 2019 r. - 1187. W latach 2014-15 prowadzono odpowiednio: 623 i 667 takie sprawy” – wskazała prokuratura.

Ponadto w ramach postępowań, o których mowa wyżej zarzuty przedstawiono, zmieniono lub uzupełniono w 2017 r. – 1866 podejrzanym, w 2018 r. – 1838, zaś w 2019 r. – 2138 . W latach 2014-15 analogiczne czynności procesowe wykonano z 1128 i 1328 podejrzanymi.

Jak zaznaczono, łączna kwota uszczupleń lub narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych objęta zarzutami wyniosła w latach 2017-19 prawie 54 mld zł. W latach 2014-15 kwoty uszczupleń objętych zarzutami wynosiły tylko 18 mld zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej