RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dewastacja kościoła. Zabytkowe drzwi oblane czerwoną farbą [WIDEO]

Policja poszukuje sprawców (fot. Policja)
Policja poszukuje sprawców (fot. Policja)

Dwie osoby zdewastowały w nocy z piątku na sobotę zabytkowy kościół pw. św. Augustyna w Warszawie. Sprawcy pomalowali czerwoną farbą drzwi wejściowe, powierzchnię przed drzwiami oraz ścianę budynku. Policja opublikowała nagranie z monitoringu.

Prof. Roszkowski: Takiej skali agresji na kościoły w Polsce jeszcze nie było

Profesor Wojciech Roszkowski ocenił, że takiej skali agresji na kościoły w Polsce jeszcze nie było. W ten sposób historyk odniósł się w TVP Info ...

zobacz więcej

Policja poinformowała, że do zdarzenia doszło ok. godz. 00.10. Przypomniała też, że kościół pw. św. Augustyna przy ul. Nowolipki 18 jest wpisany do rejestru zabytków.

– Z uwagi na zabytkowy charakter drzwi, naprawa będzie kosztować co najmniej kilka tysięcy złotych – powiedział w rozmowie TV Republika proboszcz parafii ks. pr. Walenty Królak. – To przejaw ogromnego chamstwa – dodał zaznaczając, że zgłosi sprawę na policję.

W art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami czytamy: „Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Natomiast w przypadku, gdy sprawca czynu działał nieumyślnie „podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Ustawa określa także obowiązek uiszczenia nawiązki za zniszczenie zabytku oraz przywrócenia do stanu poprzedniego w przypadku jego uszkodzenia.

źródło:
Zobacz więcej