RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Izrael zapłacił za rosyjskie szczepionki dla Syrii. W ten sposób wykupił więźnia

Kwota transakcji nie jest znana (fot. Shutterstock/Yalcin Sonat)
Kwota transakcji nie jest znana (fot. Shutterstock/Yalcin Sonat)

Izrael poinformował, że udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wymiany więźniów z Syrią. W rozmowach pośredniczyła Rosja, która zobowiązała się dostarczyć dawki swojej szczepionki do Syrii. W zamian Syria zgodziła się uwolnić obywatelkę Izraela, która była przetrzymywana w Damaszku po nielegalnym przekroczeniu granicy.

W Izraelu przyjrzeli się zaszczepionym osobom. Są dobre wieści

Z przeprowadzonych w Izraelu badań wynika, że szczepionka firmy Pfizer i BioNTech jest nie tylko skuteczna w ochronie przed zachorowaniem na...

zobacz więcej

Izrael zobowiązał się również uwolnić dwóch syryjskich pasterzy, którzy przedostali się na terytorium tego kraju. Jak podaje portal telewizji Al Jazeera, Rosja zaproponowała, aby w celu przypieczętowania umowy wymiany więźniów Izrael dostarczył Syryjczykom dawki szczepionki Sputnik V.

Kwota transakcji nie jest znana, ale według źródła, na które powołuje się Al Jazeera, Izrael miał „zapłacić miliony dolarów”.

W czwartek izraelskie wojsko poinformowało, że syryjscy pasterze zostali uwolnieni. Z kolei izraelskie media podały w tym dniu, że współpracownicy premiera Benjamina Netanjahu przybyli do Moskwy, aby omówić warunki sprowadzenia kobiety przetrzymywanej w Syrii. Agencja Reuters donosi, że Netanjahu podziękował za pomoc prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

W sobotę szef izraelskiego rządu zapewnił, że częścią umowy nie była „ani jedna izraelska szczepionka”. Istnieniu takiej umowy zaprzeczyła syryjska agencja informacyjna. Przetrzymywana w Syrii obywatelka Izraela wróciła do kraju przez Moskwę.

Syria i Izrael od dawna pozostają we wrogich stosunkach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej