RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wójcik o walce z wyłudzeniami VAT. „Za PO sprawcy byli raczej rozbawieni”

Fikcyjne faktury oznaczają poważne straty dla Skarbu Państwa (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Fikcyjne faktury oznaczają poważne straty dla Skarbu Państwa (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

To my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia vatowskie; za czasów PO sprawcy byli karani zazwyczaj grzywną, czym byli raczej rozbawieni – ocenił w niedzielę minister w KPRM Michał Wójcik.

Zwrot akcyzy za paliwo dla rolnika. Do kiedy wnioski?

zobacz więcej

Szef klubu KO Cezary Tomczyk zapowiedział, że w poniedziałek złożony zostanie wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w związku z programem TVN24 „Kłamstwo vatowskie”. „To obok kłamstwa smoleńskiego jedno z tych, które miało manipulować Polakami. Kłamstwo trzeba nazwać kłamstwem” – napisał.

Wyemitowany w sobotę program dotyczył przestępców podatkowych i zakładania spółek mających wyłudzać podatek VAT. Na portalu TVN24 napisano m.in.: „W latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty. Z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat”.

Minister odpowiada


„To my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia vatowskie. Platforma »walczyła« kodeksem karnym skarbowym, a sprawcy byli karani zazwyczaj grzywną. Przestępcy byli tym raczej rozbawieni. Tyle w temacie” – napisał w niedzielę na Twitterze minister w KPRM Michał Wójcik. W sobotę program TVN24 skomentował premier Mateusz Morawiecki. – Twórcy najnowszego wydania Superwizjera w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy. Brawurową – przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości – ocenił

Nowe ulgi w PIT za 2020 rok. Dotąd tych rzeczy nie można było odliczyć od podatku

Choć urząd skarbowy większość pracy wykonał już za podatników i w usłudze Twój e-PIT czekają już wstępnie uzupełnione zeznanie podatkowe, warto do...

zobacz więcej

– Prawda jest taka, że od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa. Tylko w okresie 2016-2019 wpływy z poszczególnych podatków wzrastały następująco: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 proc. – dodał.

Premier podkreślił, że to realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach.

CZYTAJ TAKŻE: ABW zatrzymała pięcioro członków gangu, który wyłudził 120 mln zł podatku VAT

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej