RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hajlował z Greniuchem, później siał dezinformację w Onecie. Mucha punktuje Węglarczyka

Bartosz Bekier (hajlujący na zdjęciu) niedawno podsycał społeczne nastroje na łamach Onetu (fot. Wojciech Mucha, screen Onet.pl)
Bartosz Bekier (hajlujący na zdjęciu) niedawno podsycał społeczne nastroje na łamach Onetu (fot. Wojciech Mucha, screen Onet.pl)

Nie milkną kontrowersje wokół nazistowskich gestów nowego szefa wrocławskiego IPN Tomasza Greniucha. Sytuację postanowił wykorzystać naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, nawiązując do błyskawic na maseczkach manifestantów Strajku Kobiet. Dziennikarz i publicysta Wojciech Mucha odpowiedział Węglarczykowi, wskazując na postać Bartosza Bekiera, który hajlował na tej samej demonstracji co Greniuch, a ostatnio został „siejącym dezinformację” ekspertem Onetu.

Lider Falangi w Onecie podsyca społeczne nastroje. Działania zgodne z interesami Kremla?

W weekend do Warszawy ściągnie 10 tys. narodowców, z których część jest przeszkolona z technik walki – oznajmił lider skrajnie prawicowej Falangi...

zobacz więcej

Zamieszanie wokół IPN wywołała nominacja na stanowisko p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału dr. Tomasza Greniucha, byłego działacza Obozu Narodowo-Radykalnego. Media przypomniały jego zdjęcia z 2007 roku, gdy na manifestacji ONR w Krakowie wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia.

Węglarczyk wykorzystuje kryzys w IPN


Mimo krytyki ze wszystkich niemal stron sceny politycznej, władze Instytutu Pamięci Narodowej nie zamierzają, jak na razie, wycofać się ze swojej decyzji, tłumacząc postawę Greniucha „błędami młodości”.

„Uważam, że dr Greniuch absolutnie nadaje się na szefa IPN we Wrocławiu, nie chodzi bowiem w maseczce z SS-mańskimi błyskawicami, co natychmiast skreśla właściciela lub właścicielkę z listy narodu polskiego jako zło wcielone” – skomentował na Twitterze redaktor naczelny portalu Onet Bartosz Węglarczyk, nawiązując do piorunów – symbolu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Publicysta i dziennikarz Wojciech Mucha zauważa, że na tej samej demonstracji w 2007 roku prócz Greniucha hajlował także inny z ówczesnych działaczy ONR Bartosz Bekier, który później założył własną, prokremlowską, skrajnie prawicową organizację Falanga. Mucha opublikował przy tym zdjęcie Bekiera ze wspomnianej manifestacji, na którym widać podniesioną w nazistowskim geście ręke.

Zobacz także: Echa „sprawy Greniucha” w Indonezji. Co nieoficjalnie mówią o tym historycy IPN?

Bartosz Bekier ekspertem Onetu


„Śmieszne by to było, gdyby ludzie hajlujący na tej samej demonstracji nie służyli Wam za autorytety do siania dezinformacji, kłamstw i podkręcania nastrojów przed największą demonstracją Strajku Kobiet w październiku” – zwrócił się w komentarzu do wpisu Węglarczyka. Chodzi o podsycający społeczne nastroje wywiad Bekiera dla Onetu z października 2020 roku, kiedy – w środku proaborcyjnych protestów – lider Falangi zapowiadał, że do Warszawy ściągnie 10 tys. narodowców, z których część jest przeszkolona z technik walki.

Modelowym działaniem rosyjskiej propagandy w chwilach gorących sporów jest podsycanie napięć społecznych i działania na rzecz destabilizacji innych państw – komentował wówczas w rozmowie z portalem tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Zobacz także: Kim jest Bartosz Bekier?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej