
Zapisy pakietu mobilności UE, który miał poprawić warunki pracy kierowców, będą mieć negatywne skutki dla klimatu. Zdaniem KE, nowe przepisy mogą spowodować do 3,3 mln dodatkowych ton emisji CO2 rocznie.
Zapisy pakietu mobilności Unii Europejskiej, który miał poprawić warunki pracy kierowców, będą mieć negatywne skutki dla klimatu. Zdaniem Komisji...
zobacz więcej
Propozycję nowych przepisów dotyczących transportu drogowego przedstawiła Komisja Europejska. W założeniu chodziło o poprawę warunków pracy w transporcie drogowym, jednak w toku prac legislacyjnych w Brukseli – pomimo sprzeciwu części krajów, w tym Polski – wprowadzono do pakietu nowe zapisy. Przeforsowały je m.in. Francja i Niemcy.
W piątek KE opublikowała wyniki badania wpływu na klimat i środowisko dwóch elementów pakietu, czyli obowiązkowego powrotu pojazdów do państwa członkowskiego, w którym mieści się siedziba firmy, co osiem tygodni oraz stosowania kontyngentów kabotażowych na międzynarodowe przewozy kombinowane. Te zapisy zostały wprowadzone przez Parlament Europejski i Radę UE (w wyniku głosowania wśród krajów UE).
Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. – podało Centrum Informacyjne Rządu. PEP ma bazować na trzech głównych...
zobacz więcej
Analiza obowiązku powrotu pojazdów pokazuje, że w scenariuszu, który według badania jest najbardziej prawdopodobny, przepis ten może skutkować nawet 2,9 mln ton dodatkowej emisji CO2 w 2023 r. To 4,6 proc. wzrostu emisji w ramach międzynarodowego transportu drogowego. „We wszystkich trzech analizowanych scenariuszach wzrost emisji CO2 waha się od 0,8 proc. do 4,6 proc.” – czytamy w analizie KE.
Możemy wyeliminować prawie połowę emisji gazów cieplarnianych, stosując strategie obiegu zamkniętego w takich obszarach jak tworzywa sztuczne,...
zobacz więcej
Komisja podała, że rozpocznie dyskusję z państwami członkowskimi, Parlamentem Europejskim i wszystkimi zainteresowanymi stronami na temat możliwych dalszych działań w oparciu o ustalenia badań.