RAPORT

Pogarda

KE krytykuje nowe przepisy UE. „Będą złe dla środowiska”

KE opublikowała wyniki badania wpływu na klimat (fot. Sylvain Lefevre/Getty Images)
KE opublikowała wyniki badania wpływu na klimat (fot. Sylvain Lefevre/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zapisy pakietu mobilności UE, który miał poprawić warunki pracy kierowców, będą mieć negatywne skutki dla klimatu. Zdaniem KE, nowe przepisy mogą spowodować do 3,3 mln dodatkowych ton emisji CO2 rocznie.

Nowe przepisy UE dot. transportu. Zwiększą emisję CO2

Zapisy pakietu mobilności Unii Europejskiej, który miał poprawić warunki pracy kierowców, będą mieć negatywne skutki dla klimatu. Zdaniem Komisji...

zobacz więcej

Propozycję nowych przepisów dotyczących transportu drogowego przedstawiła Komisja Europejska. W założeniu chodziło o poprawę warunków pracy w transporcie drogowym, jednak w toku prac legislacyjnych w Brukseli – pomimo sprzeciwu części krajów, w tym Polski – wprowadzono do pakietu nowe zapisy. Przeforsowały je m.in. Francja i Niemcy.

W piątek KE opublikowała wyniki badania wpływu na klimat i środowisko dwóch elementów pakietu, czyli obowiązkowego powrotu pojazdów do państwa członkowskiego, w którym mieści się siedziba firmy, co osiem tygodni oraz stosowania kontyngentów kabotażowych na międzynarodowe przewozy kombinowane. Te zapisy zostały wprowadzone przez Parlament Europejski i Radę UE (w wyniku głosowania wśród krajów UE).

3,3 mln dodatkowych ton emisji CO2


Z badania wynika, że te dwa zapisy mogą spowodować do 3,3 mln dodatkowych ton emisji CO2 rocznie, co jest porównywalne z roczną wartością całkowitych emisji w transporcie w Estonii. W efekcie wejścia w życie nowych przepisów do atmosfery trafi dodatkowo do 704 ton tlenków azotu (NOx) i 251 ton pyłu zawieszonego (PM2,5).

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Mocny nacisk na ekologię

Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. – podało Centrum Informacyjne Rządu. PEP ma bazować na trzech głównych...

zobacz więcej

Analiza obowiązku powrotu pojazdów pokazuje, że w scenariuszu, który według badania jest najbardziej prawdopodobny, przepis ten może skutkować nawet 2,9 mln ton dodatkowej emisji CO2 w 2023 r. To 4,6 proc. wzrostu emisji w ramach międzynarodowego transportu drogowego. „We wszystkich trzech analizowanych scenariuszach wzrost emisji CO2 waha się od 0,8 proc. do 4,6 proc.” – czytamy w analizie KE.

Kolejna dawka zanieczyszczonego powietrza


W badaniu skupiającym się na kontyngentach kabotażowych w międzynarodowych operacjach transportu kombinowanego KE szacuje, że powszechne stosowanie przez państwa członkowskie możliwości ich wprowadzenia mogłoby doprowadzić do dodatkowych 397 tys. ton emisji CO2 i potencjalnych negatywnych długoterminowych skutków dla przewozu kolejowego i wykorzystującego więcej niż jeden środek transportu.

Walka z CO2 nakręci gospodarkę. Bruksela ma sposób

Możemy wyeliminować prawie połowę emisji gazów cieplarnianych, stosując strategie obiegu zamkniętego w takich obszarach jak tworzywa sztuczne,...

zobacz więcej

Komisja podała, że rozpocznie dyskusję z państwami członkowskimi, Parlamentem Europejskim i wszystkimi zainteresowanymi stronami na temat możliwych dalszych działań w oparciu o ustalenia badań.

Komentarze polityków


Sprawę skomentował europoseł Kosma Złotowski (PiS). „Opublikowana dzisiaj przez KE ocena skutków Pakietu Mobilności potwierdza zastrzeżenia zgłaszane przez Ministerstwo Infrastruktury oraz polskich przewoźników! Obowiązkowy powrót pojazdu i ograniczenia w transporcie kombinowanym spowodują wzrost emisji CO2 w UE” – napisał na Twitterze.

Europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO) ma nadzieję, że analiza spowoduje, iż KE zaproponuje „nowe, zdroworozsądkowe regulacje”. – To smutna satysfakcja, że po dwóch latach argumentów, które prezentowaliśmy, wskazując, że przepisy będą złe dla środowiska, KE doszła do tych samych wniosków – powiedziała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej