RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mularczyk zapytał o reparacje. Co oznacza odpowiedź szefa niemieckiego MSZ? [WIDEO]

Obywatele polscy, którzy chcieliby dochodzić roszczeń z tytułu strat poniesionych podczas II wojny światowej przed sądami niemieckimi czy innymi sądami, mają tę drogę zamkniętą – powiedział Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech. Skomentował w ten sposób odpowiedź niemieckiego MSZ na pytanie wniesione przez Arkadiusza Mularczyka, wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Dominika Ćosić: Cena zjednoczenia Niemiec

Niedawny wywiad prasowy prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinmeiera wywołał, delikatnie mówiąc, konsternację w Polsce, zwłaszcza jego słowa o...

zobacz więcej

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas oświadczył w piątek, że w odniesieniu do odszkodowań za zniszczenia wojenne międzynarodowe prawo humanitarne przewiduje jedynie roszczenia między państwami, a nie roszczenia z tytułu reparacji składane przez osoby fizyczne.

Minister odpowiedział w ten sposób na pisemne pytanie wniesione przez Arkadiusza Mularczyka pod koniec stycznia podczas sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE).

– To jest tak naprawdę stała odpowiedź niemieckiej dyplomacji na tego typu roszczenia – zwrócił uwagę Cezary Gmyz. Wyjaśnił, że Niemcy twierdzą, że mają tutaj tzw. immunitet jurysdykcyjny, który nie pozwala osobom indywidualnym starać się o odszkodowania.

Pytanie Mularczyka


Arkadiusz Mularczyk jest posłem PiS, szefem delegacji parlamentarnej Polski do ZPRE, a od 25 stycznia br. także wiceprzewodniczącym ZPRE. W pytaniu do szefa niemieckiej dyplomacji polski polityk zwrócił uwagę, że mimo upływu ponad 80 lat od zakończenia II wojny światowej obywatele Polski „nie mają żadnej prawnej drogi - na gruncie prawa polskiego, niemieckiego czy międzynarodowego - dochodzenia roszczeń sądowych przeciwko państwu, które naruszyło szereg wartości, np. prawa do życia, własności czy godności”.

„Czy nie uważa pan, że nowoczesne demokratyczne Niemcy powinny podejść do rozwiązania tego problemu w sposób uczciwy i zgodny z prawem?” – zapytał.

Maas: kwestia reparacji już uregulowana


W odpowiedzi Maas wskazał, że „dane państwo jest odpowiedzialne za przekazanie uzyskanego odszkodowania swoim obywatelom w odpowiedniej formie”.

– Ten system rekompensat państwowych okazał się skuteczny. Umożliwił zawieranie trwałych i stabilnych porozumień pokojowych. Jeśli chodzi o drugą wojnę światową, kwestia reparacji, a tym samym również indywidualnego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu i straty finansowe w konsekwencji wojny, została uregulowana zarówno prawnie, jak i politycznie – powiedział Maas.

Niemcy przypomnieli sobie o reparacjach. Znów nie dla Polski

Prezydent Niemiec ogłosił światu, że jego kraj musi rozważać budowę Nord Stream 2, bo Rosji się to należy za krzywdy z II wojny światowej. Szkoda,...

zobacz więcej

Jak podkreślił, Niemcy uznają swoją odpowiedzialność za ofiary krzywd wyrządzonych przez narodowych socjalistów i stworzyły szereg środków prawnych i pozaprawnych dotyczących odszkodowań indywidualnych, na podstawie których do tej pory wypłacono łącznie ponad 78 mld euro. – Niemcy przekazały również znaczące środki na rzecz Polski z tytułu odszkodowań za niesprawiedliwości narodowosocjalistyczne – powiedział.

Sprecyzował, że chodzi o łączną kwotę około 2 mld euro, w tym: 140 mln marek niemieckich dla ofiar eksperymentów medycznych, 1,3 mld marek niemieckich za porozumienia w zakresie ubezpieczeń społecznych, 500 mln marek niemieckich dla Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, 15 mln euro jako wkład w świadczenia emerytalne wypłacane przez Jewish Claims Conference (JCC), 979 mln euro wpłat Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” dla byłych polskich robotników przymusowych.

– Odpowiedź niemieckiego MSZ oznacza w praktyce, że obywatele polscy, którzy chcieliby dochodzić roszczeń z tytułu strat poniesionych podczas II wojny światowej przed sądami niemieckimi czy innymi sądami, mają tę drogę zamkniętą – powiedział Czezary Gmyz.

CZYTAJ TAKŻE: Poseł Arkadiusz Mularczyk w sprawie reparacji od Niemiec: To nie będzie blitzkrieg

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej