RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

11 milionów Ziemian na Marsie. NASA razem z Perseverance wysłała coś jeszcze

Perseverance widziany z perspektywy modułu do lądowania (fot. PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech HANDOUT)
Perseverance widziany z perspektywy modułu do lądowania (fot. PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech HANDOUT)

Na powierzchnię Czerwonej Planety dotarł już najnowszy amerykański łazik. Na jego pokładzie znalazły się też nazwiska 11 mln osób, które wzięły udział w akcji NASA „Wyślij swoje imię na Marsa”. To nie jedyna ponadprogramowa przesyłka, z którą wysłany został Perseverance.

Zobacz moment lądowania łazika Perseverance na Marsie [WIDEO]

Amerykański łazik Perseverance wylądował w czwartek na Marsie. To część misji NASA Mars 2020. Łazik został dostarczony na Czerwoną Planetę przez...

zobacz więcej

W czwartek wieczorem łazik Perseverance wylądował na Marsie. Na Czerwoną Planetę supernowoczesny łazik leciał z Ziemi siedem miesięcy, teraz rozpoczyna swoją główną misję – poszukiwanie śladów życia.

Ultranowoczesny łazik na Marsie


Głównym celem misji MARS2020 jest badanie marsjańskiego gruntu w rejonie krateru Jezero, który kiedyś prawdopodobnie był jeziorem. W tym miejscu istnieje duża szansa na odnalezienie śladów życia, o ile takie na Marsie istniało.

Wśród siedmiu instrumentów naukowych pracujących na pokładzie łazika znalazły się: spektrometr fluorescencyjny do zakresu rentgenowskiego, radar obrazujący obszar podpowierzchniowy, zestaw czujników do pomiarów meteorologicznych, urządzenie do eksperymentalnej produkcji tlenu, kamera do wykonywania zdjęć, analiz chemicznych i mineralogicznych z odległości, stereoskopowa kamera z możliwością przybliżania obrazu oraz spektrometr ultrafioletowy. Warto przy tym wspomnieć o 19 kamerach, w które wyposażony jest Perseverance oraz znajdującym się na jego pokładzie dronie.

Dodatkowa misja Perseverance


To jednak nie wszystko. 11 milionów osób a wśród nich wielu Polaków, ma dodatkową motywację w śledzeniu poczynać Perseverance na Marsie, gdyż na do łazika przyczepiono trzy czipy komputerowe, na których zapisano imiona osób, które zgłosiły się do akcji promocyjnej „Send Your Name to Mars”. Dołączono do nich aluminiową płytkę o wymiarach 8 na 13 centymetrów z wygrawerowaną Laską Eskulapa na cześć pracowników służby zdrowia walczących z pandemią koronawirusa.

Zobacz także: „Marzyłem o tym od lat”. Perseverance „opowiada” o lądowaniu [GALERIA]

źródło:
Zobacz więcej