RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szczepionka Pfizer/BioNTech jednak łatwiejsza w przechowywaniu

Szczepionka Pfizer/BioNTech  (fot. EPA/GEORGI LICOVSKI)
Szczepionka Pfizer/BioNTech (fot. EPA/GEORGI LICOVSKI)

Twórcy szczepionki firmy Pfizer/BioNTech poinformowali w piątek, że może ona być przechowywana w wyższych temperaturach niż wcześniej uważano. Szczepionka jest stabilna w temperaturze do –15 stopni Celsjusza. Temperatura ta może być utrzymywana przez standardowe zamrażarki i lodówki farmaceutyczne – informuje telewizja ARD.

Skuteczność szczepionki Pfizera. Izrael pokazał dane

Mniej niż 0,01 proc. osób, które w Izraelu otrzymały obie dawki szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer, zakaziło się koronawirusem – dowodzą...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Przedstawione dane mogą uprościć postępowanie z naszą szczepionką (...) i zapewnić centrom szczepień jeszcze większą elastyczność – wyjaśnił szef BioNTech Ugur Sahin.

– Będziemy nadal wykorzystywać naszą wiedzę do opracowywania potencjalnych nowych preparatów, które mogą uczynić naszą szczepionkę jeszcze łatwiejszą w transporcie i stosowaniu – zadeklarował.

Jak dotąd obowiązkowe jest przechowywanie tej szczepionki w temperaturze od –80 do –60 st. C.

Badania w Izraelu


Według nowego badania, szczepionka Pfizer/BioNTech jest wysoce skuteczna już po pierwszej dawce. Już dwa do czterech tygodni po pierwszym zastrzyku skuteczność wynosi 85 proc., wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Lancet”. Badanie opiera się na danych uzyskanych od personelu medycznego największego szpitala w Izraelu, który w ostatnich tygodniach został zaszczepiony preparatem Pfizer/BioNTech. Przebadano ponad 9000 pracowników szpitala Sheba w pobliżu Tel Awiwu, z czego około 7000 otrzymało szczepionkę. Według badań, było o 85 proc. mniej objawowych infekcji 15 do 28 dni po podaniu pierwszej dawki. Liczba wszystkich zakażeń, w tym bezobjawowych, zmniejszyła się o 75 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej