RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Marzyłem o tym od lat”. Perseverance „opowiada” o lądowaniu [GALERIA]

„Tyle do odkrycia. Nie mogę się doczekać, kiedy wyruszę w drogę” (fot.TT/ NASA's Perseverance Mars Rover)
„Tyle do odkrycia. Nie mogę się doczekać, kiedy wyruszę w drogę” (fot.TT/ NASA's Perseverance Mars Rover)

NASA opublikowała zdjęcia wykonane podczas operacji lądowania Perseverance na Marsie. Umieszczono je na koncie twitterowym łazika, na którym opisy redagowane są w pierwszej osobie, tak jakby to sam Perseverance dzielił się wrażeniami.

„Każde zdjęcie jest opowieścią. Tu widać, jak szybuję w powietrzu ponad Marsem wisząc pod spadochronem”.

„O tej chwili marzyłem od lat. Mierzcie siły na zamiary” – brzmi opis do zdjęcia wykonanego tuż przed lądowaniem na powierzchni Czerwonej Planety. „Otwarty horyzont, tyle do odkrycia. Nie mogę się doczekać, kiedy wyruszę w drogę” – czytamy oglądając pierwszą kolorową fotografię wykonaną przez Perseverance na powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości. „Uwielbiam skały. Zobaczcie, te tuż obok mojego koła. Wulkaniczne czy osadowe? Muszę jak najszybciej to sprawdzić”. Zadania, jakie ma wykonać Perseverance, są rzeczywiście bardzo ambitne. W ramach misji mają być m.in. prowadzone badania możliwości zamieszkania na Marsie, czyli identyfikacja dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia mikrobiologicznego. Będą poszukiwane biosygnatury mogące być oznakami potencjalnego dawnego życia mikrobiologicznego.

Lądowanie łazika Perseverance na Marsie już dziś. Transmisja w TVP Info [WIDEO]

„Siedem minut grozy” – tak inżynierowie NASA określają kluczowy manewr lądowania na Marsie łazika Perseverance. Z wydarzenia, zaplanowanego na...

zobacz więcej

Łazik będzie także badał próbki gruntu. Ważnym elementem misji będą analizy na potrzeby przyszłej misji załogowej, takie jak praktyczne przetestowanie produkcji tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery.

Wykonany zostanie także test możliwości korzystania w misjach marsjańskich z drona. Niewielki helikopter o nazwie Ingenuity ma przetestować, czy takie statki powietrzne mogą być efektywnym narzędziem przy eksploracji planety, której atmosfera jest dużo rzadsza niż ziemska – mniej więcej taka, jak nad Ziemią na wysokości 35 km.

Łazik Perseverance to spory pojazd. Ma wymiary 2,7 na 2 na 2,2 metra, a jego masa startowa wynosi 1025 kg. Zasilanie zapewnia mu generator radioizotopowym o mocy 110 watów. Sygnały do komunikacji łazika z Ziemią będą natomiast transmitowane przez sondy orbitalne MAVEN i Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

Koszt całego projektu Mars 2020 wyniósł 2,4 mld dolarów. NASA szacuje, że kolejne 300 mln dolarów wyda na dalsze prowadzenie misji, która według założeń potrwa jeden rok marsjański (687 dni ziemskich).

-> Przeczytaj także: Piękny i tajemniczy. Jaki jest nasz najbliższy sąsiad w Układzie Słonecznym?

Blisko 11 mln osób, wśród nich wielu Polaków, ma dodatkową motywację w śledzeniu lądowania Perseverance: do łazika przyczepiono chipy, na których zapisano imiona osób, które zgłosiły się do akcji promocyjnej „Send Your Name to Mars”.

źródło:
Zobacz więcej