RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzecia fala COVID-19 w Szwecji? „Wskaźnik śmiertelności jest 11-krotnie wyższy niż w Norwegii”

Szwecja chce wprowadzić nowe obostrzenia (fot. Mikael Sjoberg/Bloomberg via Getty Images)
Szwecja chce wprowadzić nowe obostrzenia (fot. Mikael Sjoberg/Bloomberg via Getty Images)

Rząd Szwecji planuje zaostrzyć restrykcje, aby zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Istnieje duże ryzyko wystąpienia trzeciej fali zachorowań – alarmują szwedzkie służby zdrowotne. Od początku stycznia wzrosła liczba nowych przypadków zakażeń, a wskaźnik śmiertelności na COVID-19 w tym kraju jest 11 razy wyższy niż w Norwegii. W trudnej sytuacji znajdują się tam również Polacy, którzy w miejscowości Skelleftea zakazili się brytyjskim wariantem koronawirusa.

Szwecja: Ponad 7 tys. zgonów. Rząd zamyka szkoły średnie

W Szwecji łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła w czwartek 7 tys. W ciągu doby liczba zakażonych zwiększyła się o prawie 6,5 tys. osób. W...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Do wzrostu liczby zachorowań odniosła się w czwartek szwedzka minister zdrowia i spraw społecznych Lena Hallengren. – Istnieje poważne ryzyko trzeciej fali zakażeń – powiedziała. Jak podaje portal money.pl, wskaźnik śmiertelności w tym kraju z powodu koronawirusa to 122 osoby na 100 tys. mieszkańców. W porównaniu do norweskiego wskaźnika jest on 11-krotnie wyższy, a w porównaniu do sąsiedniej Danii – 3-krotnie wyższy.

W środę Hallengren przekazała, że rząd rozpoczął pracę nad ustawodawstwem umożliwiającym częściowy lub całkowity lockdown. Do tej pory rząd Szwecji nie miał prawnej możliwości zamykania sklepów czy restauracji. Projekt znajduje się w fazie konsultacji, które potrwają do 26 lutego.

Obostrzenia miałyby obejmować: zamknięcie restauracji, centrów handlowych, siłowni oraz wprowadzenie nowych zasad epidemiologicznych dla muzeów, ogrodów zoologicznych i parków rozrywki.

Osobom, które będą łamać restrykcje, może grozić grzywna w wysokości 2 tys. koron (900 zł).

Główny epidemiolog Szwecji traci zaufanie. Król: Zawiedliśmy, to straszne

W Szwecji spada zaufanie do głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella oraz Urzędu Zdrowia Publicznego. – Zawiedliśmy; mamy wielu zmarłych –...

zobacz więcej

Przepisy, które mają być gotowe pod koniec lutego, pozwolą na ich szybkie wprowadzenie w przypadku „zwiększonego ryzyka wystąpienia trzeciej fali”. W Szwecji po raz pierwszy od początku stycznia wzrosła liczba nowych zakażeń.

W ubiegłym tygodniu liczba zakażeń koronawirusem ponownie zaczęła rosnąć w Sztokholmie oraz Goeteborgu. Trudna sytuacja jest w regionie Vaesterbotten na północy Szwecji, gdzie w miejscowości Skelleftea na budowie fabryki akumulatorów pojawiło się ognisko brytyjskiego wariantu koronawirusa. Wśród zakażonych są Polacy. Za to ustabilizowała się sytuacja w Skanii na południu Szwecji, gdzie w ostatnich tygodniach rosła liczba zakażeń.

Z początkiem lutego rząd Szwecji wprowadził obowiązek posiadania negatywnego testu na obecność koronawirusa na granicy dla osób przyjeżdżających do tego kraju. Wcześniej przedłużono zakaz serwowania alkoholu w restauracjach po godz. 20:00.

źródło:
Zobacz więcej