RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Wielki dym nad Etną. Wulkan nadal niespokojny [WIDEO]

Wielka chmura dymu nad Etną na Sycylii (fot. Fabrizio Villa/Getty Images)
Wielka chmura dymu nad Etną na Sycylii (fot. Fabrizio Villa/Getty Images)

To już trzecia erupcja Etny na Sycylii w tym tygodniu. Zaobserwowano nowe napływy lawy z krateru południowo-wschodniego tego wulkanu. Pojawiły się nad nim wielkie kłęby dymu i popiołu. Policja z Katanii pilnuje, aby spacerowicze nie zbliżali się w jego okolice.

Etna wybuchła. Fontanna lawy i chmura gęstego popiołu [WIDEO]

17 wstrząsów sejsmicznych odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin na Sycylii, gdzie aktywność zwiększyła Etna. Największy wulkan Europy w niedzielę...

zobacz więcej

Włoskie Obserwatorium Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii poinformowało w piątek o kolejnej w ostatnim czasie aktywności sejsmologicznej Etny. Największy europejski wulkan wyrzucił tego dnia fontannę lawy i pył wulkaniczny. Do tego amplituda drgań rośnie. Jak podają sycylijskie media, potok lawy spływa po wschodnim zboczu w stronę doliny Valle del Bove, a popiół opada w okolicy wulkanu.

Ratownicy górscy i policja finansowa z Katanii są na miejscu w celu prowadzenia obserwacji wulkanu oraz pilnowania, aby nikt się tam nie zbliżał ze względu na zagrożenie.

Do erupcji Etny w ostatnim czasie doszło we wtorek i w czwartek. 16 lutego z powodu opadającego popiołu i niewielkich kamieni zamknięto lotnisko w Katanii. Ruch lotniczy przywrócono już następnego dnia.


Zobacz także: Wybuch Stromboli


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej