RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wandal odrąbał Matce Boskiej ręce. Figurkę zniszczono w Częstochowie

Zniszczono rzeźbę przedstawiającą Matkę Boską (fot. Facebook/Parafia Św. Pierwszych Męczenników Polski)
Zniszczono rzeźbę przedstawiającą Matkę Boską (fot. Facebook/Parafia Św. Pierwszych Męczenników Polski)

W Częstochowie ktoś zniszczył figurę Matki Boskiej przy parafii Św. Pierwszych Męczenników Polski. Nieznany sprawca odrąbał dłonie. Sprawą wstrząśnięty jest proboszcz i parafianie. Incydentu nie zgłoszono jednak na policję.

Znów wulgarny napis na drzwiach kościoła. Policja szuka sprawcy

Policjanci szukają sprawcy umieszczenia wulgarnego napisu na drzwiach kościoła na poznańskiej Wildzie. O akcie wandalizmu funkcjonariuszy...

zobacz więcej

Do zniszczenia figury doszło najprawdopodobniej w nocy z 17 na 18 lutego. Rzeźbie, która przedstawia Matkę Boską, odcięto ręce i zdewastowano jej otoczenie - rozrzucono kwiaty i znicze.

Jak poinformował proboszcz parafii ks. Stanisław Jasionek, informację o zniszczeniu otrzymał od parafianek.

„Dłonie figury zostały rzucone na ziemię. Strasznie to przeżyłem. Wyjąłem różaniec i zacząłem się modlić. Początkowo sądziłem, że to jakiś nieobliczalny człowiek, który ma problemy ze sobą, ale potem otworzyłem internet i zobaczyłem, że te dewastacje pomników Matki Bożej są częste. Wliczyłem to w bieg spraw, że to jest taka zaplanowana sprawa, że Matka Najświętsza w swoich obrazach i figurach jest profanowana” – powiedział cytowany przez „Dziennik Zachodni” proboszcz.

Jak dodał, parafia postara się jak najszybciej naprawić uszkodzoną figurkę. – Ręce da się na nowo przymocować i nie będzie potrzeba wymiany figury na nową” – zapowiedział proboszcz.

Sprawa nie została zgłoszona na policję. „Nie zgłaszałem na policję, ponieważ uważam, że tutaj nie chodzi o stratę materialną, a o stratę moralną, a w tej kwestii policja nam nie pomoże” – stwierdził ks. Jasionek.

Czytaj także: Profanacja kościoła w centrum Warszawy. Zniszczono też tablice ku czci powstańców

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej