RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisja Europejska boi się wielkich koncernów

KE zawodzi na całej linii po raz kolejny w czasie pandemii (fot. PAP/EPA/BAYER AG/HANDOUT)
KE zawodzi na całej linii po raz kolejny w czasie pandemii (fot. PAP/EPA/BAYER AG/HANDOUT)

Twarda dla Polski, Węgier i ostatnio Słowenii, bezradna wobec koncernów farmaceutycznych. Komisja Europejska zawodzi na całej linii po raz kolejny w czasie pandemii. Kryzysowy test struktur unijnych obnażył nie tylko ich niewydolność, ale także słabość jej liderów, a najważniejszy kontrakt w historii UE okazuje się dziś niewiążącym dokumentem.

Ucieczka Muchy, portrety Woźniaka, prawo Trzaskowskiego

Senator Jacek Bury i posłanka Joanna Mucha przeszły do Polski 2050 Szymona Hołowni. Jednak najważniejszym wydarzeniem politycznym jest sprawa:...

zobacz więcej

Nie na taką Europę umawialiśmy się w 2003 r., kiedy Polacy jednoznacznie opowiedzieli się za przystąpieniem do UE (13 514 872 głosów za, przeciwko 3 935 655 głosów, co dało wynik 77, 45 proc. do 22,55 proc.). Unia Europejska miała być dla naszego państwa potężnym bodźcem do rozwoju, a nie… hamulcem.

Wstępując do Unii Europejskiej, większość z nas była przekonana, że dołączamy do elity najlepiej zorganizowanych i zarządzanych krajów świata. Do grona krajów bogatych, które bogactwo swe zamierzają pomnażać w zdrowej kooperacji i rywalizacji w globalnymi potęgami jak USA czy Chiny. Dzisiaj obserwując działania Komisji Europejskiej przecieramy oczy ze zdumienia – jak to możliwe, żeby Europejczycy tak nieudolnie zarządzali kryzysem?

Komisja Europejska potrafi demonstrować swoją siłę, kiedy idzie o potyczki polityczne z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Tutaj europejscy komisarze czują się silni i kompetentni, by krytykować Polskę, Węgry, a ostatnio również Słowenię. Pretekstem do tej krytyki są przeczucia i poszlaki, które można interpretować dowolnie.

Problem jest realny – siła KE znika


Kiedy jednak Komisji Europejskiej przychodzi zmierzyć się z realnymi problemami i wielkimi koncernami, jej siła nagle znika. To dlatego od lat nie możemy w UE wprowadzić jednolitego podatku cyfrowego ani blokować raje podatkowe. To dlatego Komisja Europejska podpisała z koncernami farmaceutycznymi umowę jednostronnie korzystną, która, jak pokazuje praktyka, do niczego producentów szczepionek nie zobowiązuje. Nie muszą przestrzegać ani terminów dostaw, ani ilości zakontraktowanych dawek. Oddelegowanie kompetencji krajów wspólnoty na ręce Komisji Europejskiej okazuje się dzisiaj tragicznym w skutkach błędem. Choć przecież właśnie po to jesteśmy członkami UE, by w relacjach z koncernami i innymi globalnymi graczami móc wykorzystać swoją siłę negocjacyjną.

Otwarcie Budki, szczerość Tuleyi, sprostowanie Doli

To był bardzo zły tydzień dla opozycji. Niewypałem okazało się nowe otwarcie PO w wykonaniu Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego. Podobnie nie...

zobacz więcej

Mówi się, że kraje europejskie nie są solidarne. To nie jest do końca prawda. Właśnie zakup szczepionek powierzony KE jest dowodem na europejską solidarność i zaufanie. To zaufanie KE całkowicie zawodzi.

Premier Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych: „W Europie trwa szczepionkowy wyścig z czasem. Dziś nie mamy ani chwili do stracenia. Koncerny farmaceutyczne muszą przyspieszyć produkcję szczepionek. To nie może nastąpić za miesiąc, za kwartał czy za pół roku, ale teraz! Bo właśnie tu i teraz jesteśmy w krytycznym punkcie rozwoju pandemii”.

Premier ma rację: trwa wyścig, który Europa ze swoim potencjałem ekonomicznym i solidarnością państw wspólnoty powinna wygrywać. Z pandemii powinniśmy wyjść zwycięsko i zachować wciąż zdolność do pomocy innym, bardziej poszkodowanym. Nie sposób zrozumieć, jak negocjowano najważniejszy w historii UE wspólnotowy kontrakt. Przecież nie ma wątpliwości, że klient o takim stopniu takiej sile gospodarczej i politycznej powinien być stroną silniejszą w relacji z konkurującymi ze sobą producentami szczepionek.

Co poszło nie tak?


Pozycja przetargowa UE w szczepionkowych negocjacjach była doskonała: oferowała wielkie zamówienie, za którym stała stabilność i wypłacalność. Co poszło nie tak, że koncerny unijnym zamówieniem w ogóle się nie przejmują?

Zieleń Morawieckiego, poślizg Trzaskowskiego, kłopoty Gowina

Zaczęło się od śniegu w Warszawie, potem były czarne ekrany prywatnych stacji telewizyjnych, na koniec wulgarne protesty. W tle spory personalne w...

zobacz więcej

„Europa to potężny rynek, który codziennie doznaje uszczerbku na skutek Covid-19” – pisze premier Mateusz Morawiecki. – Za okazywanie słabości wobec producentów preparatów wszyscy płacimy gigantyczną cenę. Nie możemy stać z boku i przyglądać się, jak zalewają nas kolejne fale zakażeń” – stwierdza szef polskiego rządu.

Z ogromnym wysiłkiem, także finansowym, walczymy od roku z pandemią. Gigantyczne sumy przeznaczone na ratowanie gospodarki wiążą się z wielkimi nadziejami, że szczepionka zakończy śmiertelne żniwo koronawirusa . To czas ogromnych wyrzeczeń wielu pracowników i przedsiębiorców, którzy czekają na koniec restrykcji. To moment wielkiego wysiłku nauczycieli i naszych dzieci, by nauka poza szkołą przynosiła tak samo dobre efekty jak ta w szkole.

To czas błyskawicznej cyfryzacji wielu działań administracji, ekspresowego wprowadzenia całkowicie nowych rozwiązań (jak np. bon turystyczny), to ciągłe dostosowywania prawa do „pandemicznej nienormalności”. To wreszcie niesamowite wysiłki rządu i służby zdrowia, by nie zabrakło dla nikogo szpitalnego łóżka, respiratora, opieki lekarza i pielęgniarki.

KE najsłabszym ogniwem walki z pandemią


To stworzenie przez państwo działającego modelu dystrybucji szczepionki i sieci szczepień, która w kilka miesięcy pozwala zaszczepić całą populację. I wszystko mogłoby być już naprawdę dobrze, gdyby Komisja Europejska nie okazała się najsłabszym elementem walki z pandemią.

Kpiny Gduli, demonstracje Lempart, kłopoty Hołowni

Nie udało się uratować naszego rodaka w śpiączce, którego Brytyjczycy odłączyli od aparatury podającej wodę i pożywienie. Trybunał Konstytucyjny...

zobacz więcej

„To nie czas na miękkie dyplomatyczne zabiegi. Dlatego nasz rząd codziennie naciska na Komisję Europejską, za którą stoi siła gospodarcza całej Unii, by użyła najmocniejszych instrumentów, które wymuszą na koncernach realizację zawartych umów” – pisze premier Morawiecki.

Więcej premierowi napisać nie wypada. Zostawiając dyplomatyczne formy: Komisja Europejska boi się wielkich koncernów; ośmiesza naszą wspólnotę. Udaje twardą, gdy próbuje walczyć z konserwatywnymi rządami w UE, ale wobec globalnych biznesowych graczy staje się potulna i bezradna.

Komisja Europejska zawodzi na całej linii i to nie po raz pierwszy w tej pandemii. To najwyższy czas, by pozbyć się z Brukseli urzędników i wymienić ich na menedżerów z prawdziwego zdarzenia. Wśród prawie 450 mln Europejczyków nie powinno być kłopotu z ich znalezieniem.

Problem z determinacją


Do tego jednak potrzeba determinacji wszystkich krajów i wszystkich kluczowych sił politycznych w Unii. W Polsce mamy z tym ogromny problem. Nasza opozycja wytrwale tropi zakupowe porażki z ubiegłego roku, które nie wpłynęły w żaden sposób na nasze bezpieczeństwo zdrowotne.

Co dalej z opozycją? Wyniki sondażu

Przyszłością polskiej opozycji parlamentarnej nie jest Platforma Obywatelska, tylko Polska 2050 Szymona Hołowni – wynika z najnowszego sondażu.

zobacz więcej

Jednocześnie z jej strony nie słychać żadnego głosu choćby delikatnej krytyki Komisji Europejskiej, która swoją indolencją naraża nas na potężne straty i kolejne ofiary śmiertelne. Zamiast współpracować z rządem, opozycja wmawia swoim wyborcom, że niezadowalające tempo szczepień to wina naszych władz, a nie braku dostaw szczepionek.

„Polski system szczepień jest przygotowany na to, by zaszczepić szybko całą dorosłą populację kraju. Potrzebujemy odpowiedniej ilości dawek szczepionki. Unia musi pokazać, że potrafi skutecznie dbać o interesy obywateli UE. Stawką jest nie tylko wiarygodność instytucji europejskich. Stawką jest rzecz najważniejsza – życie i zdrowie Polaków i milionów Europejczyków! – puentuje swój wpis na Facebooku premier Mateusz Morawiecki”.

I trudno dodać tu cokolwiek więcej.

źródło:
Zobacz więcej