RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szwedzka firma wybuduje na Wybrzeżu fabrykę modułów bateryjnych

Produkcja ma ruszyć w 2022 roku (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)
Produkcja ma ruszyć w 2022 roku (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)

Na polskim Wybrzeżu powstanie zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.

Autobusy na polskie baterie. Jeżdżą już po Paryżu, trafią na ulice Londynu i Amsterdamu

Gliwicka firma BMZ Poland stworzyła baterie do widokowego autobusu elektrycznego hiszpańskiej firmy UNVI. Służące turystom autobusy jeżdżą już po...

zobacz więcej

„Na polskim Wybrzeżu powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych” – podało CIR.

Zaznaczono, że wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych. Produkcja ruszy w 2022 r.

„W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy” – zapowiedział rząd.

Szwedzka spółka Northvolt powstała w 2016 r.; ma siedzibę w Sztokholmie. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników. Specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach w zakresie baterii i akumulatorów i tzw. inteligentnej diagnostyki. Chwali się misją „stworzenia najbardziej ekologicznego ogniwa na świecie, o minimalnym śladzie węglowym”.

Inwestycje Northvolt wpisują się w projekt unijnej tzw. Inicjatywy Bateryjnej, w której uczestniczy m.in. Polska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej