RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Pierwsze decyzje w sprawie zatorów płatniczych. Są kary

Ponad 470 tys. zł kary nałożył UOKiK  (fot. Shutterstock/fotodrobik)
Ponad 470 tys. zł kary nałożył UOKiK (fot. Shutterstock/fotodrobik)

Ponad 470 tys. zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółki Locotranssped i Havi Logistics; to pierwsze decyzje w sprawie zatorów płatniczych – podał Urząd. UPS Polska oraz Galicja Tomaszek uniknęły sankcji pieniężnej, mimo że generowały zatory pieniężne – dodał.

Zmniejszyć zatory płatnicze

zobacz więcej

Na konferencji prasowej Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że w 2020 r. prowadzone było 100 postępowań wobec największych podmiotów. – Przeanalizowaliśmy 50 mln transakcji gospodarczych obejmujących ok. 33 tys. przedsiębiorców – powiedział.

Postępowania zakończyły się wydaniem czterech decyzji. W przypadku dwóch podmiotów Prezes UOKiK zdecydował o nałożeniu kar. Wobec dwóch innych firm pomimo stwierdzenia zatorów płatniczych odstąpiono od nałożenia sankcji, gdyż wystąpiły ku temu przesłanki ustawowe – wyjaśnił Chróstny.

W czyim interesie leży ustawa o zatorach płatniczych


– Po tych stu postępowaniach widzimy, że te podmioty, które badamy w postępowaniu, wykazują dużo większą dyscyplinę płatniczą – ocenił Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak wskazał, ustawa o zatorach płatniczych jest niezwykle potrzebna i „leży bardzo mocno w interesie małych i średnich przedsiębiorców”. Zdaniem Chróstnego najwięksi gracze rynkowi często „zamiast wypełnić obowiązki wynikające z naturalnej uczciwości i sprawiedliwości społecznej (...), szukają luk”. – Są też firmy, które próbują zmienić swój biznes tak, żeby zatory nadal były realizowane, a my żebyśmy mieli obowiązek odstąpienia od nałożenia sankcji – powiedział Prezes Urzędu.

Bank przelał miliard przez pomyłkę. Odbiorcy mogą zatrzymać połowę kwoty

Pracownik Citibanku przez pomyłkę przesłał niemal miliard dolarów pożyczkodawcom firmy Revlon. Sąd orzekł, że bank nie odzyska połowy kwoty. To...

zobacz więcej

– Przypomnę, że sankcje są tak skalibrowane, żeby zniechęcić przedsiębiorców do generowania zatorów płatniczych – dodał Chróstny.

W ocenie Prezesa UOKiK-u, w 2020 r. wystąpiły dwa momenty, które pozytywnie wpłynęły na dyscyplinę płatniczą: „lipiec, po wszczęciu postępowań w czerwcu, czyli sygnał, że przystępujemy bardzo mocno do realizacji obowiązków wynikających z ustawy; a także grudzień, kiedy firmy zdyscyplinowały się, żeby wypełnić swoje zobowiązania płatnicze i dokonać płatności względem swoich kontrahentów”.

Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak podczas konferencji powiedział, że ponad 70 proc. małych i średnich przedsiębiorców pozytywnie oceniło w czerwcowym badaniu funkcjonowanie wprowadzonego przez ustawę o zatorach płatniczych rozwiązania ulgi podatkowej CIT i PIT na złe długi.

3 tys. sprawozdań od największych płatników


Niedużak podał też, że z dniem 31 stycznia spłynęło ok. 3 tys. sprawozdań od największych płatników zobowiązanych do składania dodatkowych informacji w zakresie przejrzystości płatności.

Transport autonomiczny stanie się naszą codziennością

Efektywność transportu decyduje o rozwoju gospodarek, wpływa na projektowane naszego otoczenia, kształtuje styl życia, nawyki, kulturę. Jego...

zobacz więcej

– Jesteśmy w trakcie ich analizy. Jeśli poweźmiemy podejrzenie, że sprawozdanie jest nierzetelne bądź będzie wskazywało na niezrównoważone praktyki płatnicze, będziemy informować o tym prezesa UOKiK – powiedział wiceminister.

Według zapowiedzi polityka, ustawa o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym będzie nowelizowana w oparciu o dotychczasowe doświadczenia wynikające z jej stosowania.

– Mamy na razie pewne kierunkowe uzgodnienia, one są bardzo robocze – zastrzegł.

Wyłapać firmy celowo tworzące zatory


– Na pewno naszym celem jest to, żeby postępowania były sprawne, skuteczne i żeby pozwalały wyłapywać podmioty generujące zatory płatnicze, firmy, które wybierają wymuszanie kredytu kupieckiego i finansują swoją działalność kosztem kontrahentów mniejszych i słabszych kontraktowo – powiedział Niedużak.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej