RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zmarł wybitny historyk sztuki prof. Wiesław Juszczak

Prof. Wiesław Juszczak był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (fot. arch.PAP/A.Rybczyński)
Prof. Wiesław Juszczak był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (fot. arch.PAP/A.Rybczyński)

W wieku 88 lat zmarł Wiesław Juszczak, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk – poinformowano na stronie Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego na Facebooku.

Najsłynniejsze zabytki dostępne dla każdego, ale wirtualnie. „Kopie byłyby lepsze od oryginałów”

Zobaczyć kanały Wenecji bez podróży do Włoch? Obejrzeć skarby Luwru bez wyprawy do muzeum? Zdaniem Bruno Freya z Uniwersytetu w Bazylei to możliwe,...

zobacz więcej

Jak przypomniano, „prof. dr hab. Wiesław Juszczak był jednym z najwybitniejszych polskich historyków sztuki, mentorem, przyjacielem i wychowawcą wielu pokoleń historyków sztuki, filozofów, literaturoznawców i filmoznawców, promotorem ponad 50 prac doktorskich”.

„Z Instytutem Historii Sztuki UW związany był od czasu swoich studiów magisterskich i doktorskich, zawodowo – od 1985 r. W 1976 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w Instytucie Sztuki PAN, gdzie pracował od 1961 r. Był także wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” – napisano.

We wpisie podkreślono, że prof. Juszczak „był autorem kilkunastu monografii dotyczących europejskiej historii sztuki i teorii sztuki XVIII-XIX wieku, greckiej filozofii sztuki, dziejów i teorii ornamentu, historii filmu”. „Jego przełomowe dzieła poświęcone malarstwu polskiego i europejskiego modernizmu, a także filozofii sztuki, należą dziś do kanonu lektur, na których wychowały się pokolenia polskich humanistów. Był również wielkim znawcą i tłumaczem literatury anglojęzycznej” – czytamy we wpisie.

Wielokrotnie odznaczany najwyższymi nagrodami


Jak przypomniano, „za swoje wybitne osiągnięcia naukowe i w dziedzinie kultury Profesor Wiesław Juszczak był wielokrotnie odznaczany najwyższymi nagrodami państwowymi i naukowymi”.

Przeczytaj także: Zmarł aktor Mariusz Puchalski. „Będziemy pamiętać, słyszeć jego charyzmatyczny głos”

Namalował „Boską komedię”. Dzieło ma niemal sto metrów [WIDEO]

Mierzy 97 metrów długości i 4 szerokości – to „Rubedo”, imponująca ilustracja do „Boskiej komedii” Dantego Alighieri. Stworzył ją włoski artysta...

zobacz więcej

„Niepodobny do nikogo i niezgodny z codziennością. Wytworny i oryginalny we wszystkim, co robił, co myślał i jak myślał. Mądry i dobry” – czytamy we wpisie na stronie Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk na Facebooku.

„Uczył, że sztuka prowadzi ku granicom poznawalnego i niepojętego, że po to istnieje – od malowideł w jaskiniach i misteriów starożytnej Grecji po filmy Wernera Herzoga” – podkreślono.

Prof. Wiesław Juszczak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1999 r.) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2014 r.). W 2012 r. odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis ”.

Z ogromnym żalem i poczuciem wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Wiesława Juszczaka - uczonego od...

Opublikowany przez Instytut Sztuki PAN Czwartek, 18 lutego 2021


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej