RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Węgier: W naszym interesie są bezpośrednie połączenia z Polską

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban (fot. PAP/Art Service 2)
Mateusz Morawiecki i Viktor Orban (fot. PAP/Art Service 2)

Połączenie Węgier z Polską przez Słowację m.in. szlakami transportowymi jest podstawowym interesem naszego kraju – oświadczył premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

Węgry przekazały Polsce zbroję króla Zygmunta II Augusta [WIDEO]

Polskie zbiory wzbogacił wyjątkowy eksponat. Premier Węgier Viktor Orban ofiarował Polsce zbroję króla Zygmunta II Augusta. Uroczystość przekazania...

zobacz więcej

Orban powiedział, że Polskę i Węgry należy połączyć siecią o jak największej przepustowości rurociągów, linii energetycznych i szlaków transportowych.

– Podstawowym interesem gospodarczym Węgier jest połączenie z Polską bezpośrednio przez Słowację – zaznaczył.

Jak podkreślił, Węgry jako jedyne w Grupie Wyszehradzkiej sąsiadują tylko z jednym krajem V4 – Słowacją.

– Słowacja łączy część południową Europy Środkowej, do której my też należymy, z częścią północną. Odgrywa więc rolę strategiczną. Polska natomiast ma ciężar kapitałowy, gdyż jest to kraj 40-milionowy – zaznaczył Orban.

Potrzebne autostrady


Podkreślił, że aby połączyć Polskę z Węgrami, potrzebne są autostrady. Zwrócił uwagę, że do końca roku gotowy będzie odcinek autostrady z Węgier do słowackich Koszyc, ale stamtąd „jeszcze daleko do Polski”.

30-lecie V4. Grupa Wyszehradzka otwiera nowy rozdział, podpisano deklaracje [WIDEO]

Szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisali w środę Deklarację Rocznicową i Deklarację Cyfrową. W Krakowie – gdzie odbywa się szczyt z...

zobacz więcej

– W interesie Europy Środkowej jest powstanie połączeń północ-południe. My, Węgrzy, musimy dotrzeć do 40-milionowego rynku polskiego – zadeklarował.

– Oni też chcą mieć dostęp do Węgier i stamtąd na Bałkany. Budowa tych szlaków to kwestia naszego sukcesu gospodarczego i poziomu życia – ocenił premier Węgier.

Orban wyraził przekonanie, że współpraca środkowoeuropejska ma silną składową gospodarczą i jeśli takie połączenia powstaną, to „wszyscy na tym lepiej wyjdziemy i wszyscy będziemy bogatsi, otworzy się przed nami wszystkimi więcej gospodarczych możliwości”.

„Wszyscy na tym lepiej wyjdziemy”


– Ale warunkiem jest jak najszybsze połączenie Węgier z Polską w jak największej ilości punktów – zastrzegł.

źródło:

Zobacz więcej