RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hajlujący szef wrocławskiego IPN. Jest zdjęcie

Tomasz Greniuch (w środku) na demonstracji (fot. Bartosz Siedlik/Forum)
Tomasz Greniuch (w środku) na demonstracji (fot. Bartosz Siedlik/Forum)

Tomasz Greniuch, prezes Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, w przeszłości hajlował na demonstracjach Obozu Narodowo-Radykalnego – poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Chodzi o zdjęcie, na którym widać mężczyznę wykonującego nazistowskie pozdrowienie. „Nie ma miejsca dla hajlujących idiotów w naszej przestrzeni publicznej. Liczę na szybką reakcję kierownictwa IPN” – napisał Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych.

Sebastian Jargut z nazistowskim pozdrowieniem. Kim jest prawa ręka Romana Giertycha?

Dwóch mężczyzn siedzi przy stole z wódką, a jeden nich hajluje. Taki obraz widzimy na zdjęciu wykonanym na imprezie sylwestrowej między 2003 a 2005...

zobacz więcej

W zeszłym tygodniu IPN poinformował, że stanowisko p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu objął dr Tomasz Greniuch.

Decyzja ta wzbudziła szereg kontrowersji, a media przypomniały, że Greniuch w przeszłości był działaczem ONR, a także że wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia. Przeciw decyzji IPN zaprotestowali m.in. historycy z Uniwersytetu Wrocławskiego i politycy.

W czwartek „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że redakcja dotarła do kolejnego zdjęcia „hajlującego szefa wrocławskiego oddziału Instytutu”. Zdjęcie to zrobiono w 2007 r. na Placu Inwalidow podczas marszu ONR z okazji 73. rocznicy powstania organizacji.

Kto zrobił zdjęcie?


Gazeta podaje, że do Krakowa przyjechało wówczas kilkuset narodowców, „głównie z Dolnego Śląska, w tym z Brzegu, gdzie bardzo aktywnie działał wówczas ONR”. Demonstrację dokumentował wtedy Bartosz Siedlik. To on jest autorem zdjęcia z Greniuchem.

Dziennikarz Tok FM: Jakbym był na imprezie neonazistów, to bym grzecznie hajlował

Dziennikarz Tok FM Adam Ozga napisał na Twitterze, że „rozsądniejszym rozwiązaniem” niż tłumaczenie neonazistom, że Hitler był zbrodniarzem, byłoby...

zobacz więcej

Do publikacji gazety odniósł się na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.

„Brak mi słów. Nie ma miejsca dla hailujących idiotów w naszej przestrzeni publicznej . Liczę na szybką reakcję kierownictwa IPN” – napisał.

Pytany przez internautę, czy to wyrzucanie z pracy „za poglądy”, Wąsik odparł: „Człowiek posługujący się gestami niemieckich zbrodniarzy nie może kierować oddziałem instytucji dokumentującej i badającej historię min zbrodni niemieckich na Polsce i Polakach”. To „konflikt interesów (eufemizm)” – dodał wiceminister.

Do zarzutów pod adresem Tomasza Greniucha odniósł się w zeszłym tygodniu IPN. „Zarzuty kierowane przeciwko dr. Tomaszowi Greniuchowi dotyczą jego zachowań z czasów młodości. Wielokrotnie w ciągu ostatniej dekady przyznał, że były one błędem i przeprosił za nie” – podkreślił IPN.

„Hajlowanie” na Marszu Niepodległości? Posłanki opozycji rozpowszechniają fake newsa

Faszyści „hajlujący” w trakcie Marszu Niepodległości w Warszawie? Taka informacja ze zdjęciem, na którym znajdują się mężczyźni wykonujący salut...

zobacz więcej

Instytut podał, że „Greniuch zanim objął stanowisko p.o. Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu przez ponad trzy lata pracował w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, a od blisko półtora roku nią kierował”.

„W tym czasie dał się poznać jako dobry organizator. Zaktywizował działalność Delegatury, otworzył ją na nowe środowiska, m.in. kombatanckie i samorządowe” – wskazano, dodając też, że „bezpośredni zwierzchnicy zawsze z największym uznaniem wypowiadali się o jego pracy”.

Oświadczenie w tej sprawie wydał też sam zainteresowany. W opublikowanym na swojej stronie na Facebooku stanowisku przypomniał m.in. historię swojej rodziny walczącej z niemieckim i sowieckim okupantem. Napisał, że „ jego młodzieńcze zaangażowanie w ONR wynikało z bezkompromisowych postaw wobec nazizmu i komunizmu mentorów ruchu”, a symbole i gesty traktuje „jako młodzieńczą brawurę, często głuchą na zdrowy rozsądek i konsekwencje. Nigdy jednak nie miały one podłoża gloryfikowania totalitaryzmów!” – napisał Greniuch.

Jest on absolwentem Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego. W 2018 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Historia Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Jest wiceprezesem ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Stop Korupcji” i członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Do 2013 r. był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego. Jest zastępcą redaktora naczelnego „Niezależnej Gazety Obywatelskiej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej