RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czarnek zapowiada reformę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Najnowsze

Popularne

– Nauka to poszukiwanie i odkrywanie prawdy – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział reformę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki; ocenił, że konieczne są badania historyczne i politologiczne pokazujące „prawdę o Polsce i Polakach”.

Dzień Nauki Polskiej. Centra nauki ruszają z projektem „SPINaj naukę”

Gry miejskie, pokazy, warsztaty, czy filmiki na YouTube - w sumie kilkaset wydarzeń przybliżających naukę - również prowadzoną w polskich ośrodkach...

zobacz więcej

– Nauka to poszukiwanie i odkrywanie prawdy; to jest w niej najbardziej fascynujące. Jeżeli ona nie zmierza do odkrywania prawdy, to nie jest nauką w gruncie rzeczy. A fascynujące w niej jest to, że pozwala nam odkrywać prawdę przez jej poszukiwanie – temu służą badania naukowe, które w Polsce prowadzi się w rozmaitych miejscach i na rozmaitych płaszczyznach – powiedział minister.

Jeśli prawdę wyrzuciłoby się z obiektywu nauki, to ludzkość może zabrnąć w ślepy zaułek. Wczoraj szeroko dyskutowaliśmy na temat dzieł, które z nauką nie mają nic wspólnego, a są np. antypolskimi paszkwilami – dodał.

Wskazał, że MEiN wzmacnia polską naukę, np. przez dofinansowanie takich projektów jak badanie heliosfery przez Centrum Badań Kosmicznych PAN we współpracy z NASA , a także badań medycznych w ABM. Podkreślił też wagę badań humanistycznych.

„Konieczne są badania historyczne i politologiczne”


– Narodowy Program Rozwoju Humanistyki będzie reformowany. Nam brakuje poważnych projektów historycznych, które odkrywałyby prawdę o Polsce, o Polakach, o tym, ilu Polaków i za jaką cenę uratowało Żydów w czasie II wojny światowej, że najwięcej Polaków jest wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, o tym jaki miał wpływ Kościół katolicki w okresie 123 lat zaborów na utrzymanie polskości, o tym, jak to się stało, że po '89 r. Polska najwolniej wychodziła z komunizmu i stała się krajem postkomunistycznym na wiele lat, co było ze szkodą dla naszego państwa – powiedział. Ocenił, że konieczne są badania historyczne i politologiczne, także „badania naukowe na temat tego, ilu dokładnie Polaków narodowości polskiej zginęło podczas II wojny światowej z rąk Niemców, Sowietów, ale również z rąk nacjonalistów ukraińskich”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej