RAPORT

Pogarda

Stałe nawyki związane ze snem chronią od depresji

Nieregularny sen działa podobnie, jak niewysypianie się, czy wyjątkowo późne chodzenie spać (fot. Shutterstock/Tatyana Chaiko)
Nieregularny sen działa podobnie, jak niewysypianie się, czy wyjątkowo późne chodzenie spać (fot. Shutterstock/Tatyana Chaiko)

Najnowsze

Popularne

Dłuższy brak regularnego snu grozi depresją. To wynik badania naukowców z University of Michigan z udziałem ponad 2 tys. młodych lekarzy. Gdy dany uczestnik zmienił gwałtownie czas zasypiania i wstawania, jego nastrój ulegał pogorszeniu już następnego dnia.

Jak spać, żeby nie dostać zmarszczek? Ekspert radzi [WIDEO]

Poduszka potrafi odcisnąć się na twarzy, gdy śpimy, zaś naprężenia skóry mogą zostawić zmarszczki. Jak uniknąć tego niepożądanego zjawiska? –...

zobacz więcej

Badacze średnio przez cztery miesiące analizowali sen 2,1 tys. młodych lekarzy, by sprawdzić jego wpływ na ich zdrowie psychiczne. Używali w tym celu noszonych na ręce mierników.

Lekarze, którzy odbywali pierwszy rok stażu, mieli długie dni intensywnej pracy, nieregularny plan dnia. To powodowało zaburzenia cyklu snu.

– Zaawansowane, noszone na ciele czujniki pozwalają nam badać behawioralne i fizjologiczne czynniki zdrowia psychicznego , w tym sen, na dużo większą skalę i bardziej dokładnie, niż było to możliwe wcześniej. Otwiera to nową, ekscytującą drogę badań – mówi Yu Fang, główna autorka publikacji, która ukazała się w piśmie „npj Digital Medicine”.

Czujniki o dużej precyzji


Czujniki tego typu, używane już przez miliony osób, to stosunkowo nowa technologia i ich dokładność jest jeszcze badana, ale według naukowców, wstępne testy wskazują na precyzję porównywalną do profesjonalnych laboratoryjnych urządzeń. Lekarze, którzy spali mniej regularnie, uzyskiwali więcej punktów w testach sprawdzających objawy depresji. Gdy zmieniali gwałtownie czas zasypiania i wstawania, ich nastrój pogarszał się już następnego dnia.

Masz kłopoty z zasypianiem? Postaw na skarpety

Spożywanie lekkostrawnej kolacji, wieczorny trening lub spacer, medytacja, słuchanie wyciszającej muzyki – recept na poprawę jakości snu krąży...

zobacz więcej

Naukowcy wyjaśniają, że nieregularny sen działa podobnie jak niewysypianie się czy późne kładzenie się do spania.

– Rezultaty te podkreślają znaczenie stałości nawyków związanych ze snem jako niedocenianego czynnika w radzeniu sobie z depresją i wpływającego na samopoczucie – zwraca uwagę prof. Srijan Sen.

Naukowcy przyznają, że relatywnie młody wiek ochotników i to, że wszyscy mieli medyczne dyplomy, sprawia, że nie była to grupa reprezentatywna dla społeczeństwa.

Chcą zbadać sen rodziców


Jedną z ciekawszych grup według badaczy byliby np. młodzi rodzice. – Chciałabym, aby mój roczniak dowiedział się o tych wynikach i budził mnie tylko o 8:21 każdego dnia – żartuje Yu Fang.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej