RAPORT

Pogarda

Rząd Tuska planował wprowadzić podatek medialny. Nawet do 20 proc.

Pomysł rządu Donalda Tuska nie wzbudził takich emocji jak obecna koncepcja podatku medialnego (fot. Shutterstock/Cooler8)
Pomysł rządu Donalda Tuska nie wzbudził takich emocji jak obecna koncepcja podatku medialnego (fot. Shutterstock/Cooler8)

Najnowsze

Popularne

Nowy pomysł rządu na dofinansowanie Telewizji Publicznej. Stacje komercyjne mają zapłacić podatek od reklam, z którego przychód trafi do TVP. Nieoficjalnie mówi się o stawce nawet 20-procentowej. Prace nad ustawą pilotują resort kultury, administracji i cyfryzacji.

Koncerny i miliardy z reklam opodatkowane? Sprawdź, o jakich kwotach mowa

Akcja „Media bez wyboru”, przedstawiana jako walka o pluralizm w mediach, to w dużej mierze twarda walka o finansowe interesy. Chodzi o projekt...

zobacz więcej

Taki plan miał rząd w… 2012 roku, a jego pomysłodawcą był Bogdan Zdrojewski.

Już wtedy stwierdzono, że TVP i Polskie Radio jest mocno niedofinansowane. Jak wyliczał „Puls Biznesu” koszty publicznych nadawców „przekraczają 2 mld złotych rocznie, których w nie pokrywają ani wpływy abonamentowe, ani przychody z rynku reklamy.”

Ile miały zrzucić się stacje komercyjne? Nieoficjalnie mówiło się o daninie sięgającej nawet 20 procent. W zamian za to z TVP miały zniknąć reklamy bądź pojawić w mocno ograniczonej formie.

Zobacz także: Sprawdź, o co chodzi w opłacie z reklam i na co trafią pieniądze

„Media bez wyboru”? Rzecznik rządu wyjaśnia: Cyfrowi giganci unikają opodatkowania

Te środki mają być przeznaczone na zdrowie oraz na fundusz ochrony zabytków, to oplata solidarnościowa, która obowiązuje w wielu krajach UE –...

zobacz więcej

To jednak nie zrekompensowałoby TVN czy Polsatowi kwot zapłaconych tytułem podatku. –  Rynek nie będzie w stanie wchłonąć pieniędzy uwolnionych w wyniku likwidacji reklam w TVP – mówił Krzysztof Szumski z domu mediowego Zenith Optimedia.

Zrzutka od prywatnych nadawców miała dać TVP około miliarda złotych wpływów. Dodatkowych środków rząd Donalda Tuska szukał w… podatku cyfrowym od telefonów komórkowych, tabletów i komputerów.

Co ciekawe, rządowe pomysły nie wywołały takich kontrowersji, jak obecnie planowany podatek medialny, który zaproponowało ministerstwo finansów.

Według wstępnej koncepcji mają go zapłacić wszystkie podmioty, w tym także Telewizja Publiczna. Więcej o szczegółach pisaliśmy tutaj.

Dochód z podatku ma trafić głównie do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej