RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dzień Nauki Polskiej. Centra nauki ruszają z projektem „SPINaj naukę”

Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców (fot. arch.PAP/Jakub Kamiński)
Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców (fot. arch.PAP/Jakub Kamiński)

Najnowsze

Popularne

Gry miejskie, pokazy, warsztaty, czy filmiki na YouTube - w sumie kilkaset wydarzeń przybliżających naukę - również prowadzoną w polskich ośrodkach - zaplanowano w ramach projektu "SPINaj naukę". O zainaugurowanej w piątek, w Dzień Nauki Polskiej inicjatywie, mówi prezes stowarzyszenia SPIN Alicja Harackiewicz.

Ten region przyciąga meteory „jak magnes”

Pogranicze Portugalii i Hiszpanii w ciągu niespełna czterech minionych miesięcy stało się areną eksplozji meteorów. Ostatnie takie zjawisko...

zobacz więcej

Gry miejskie, pokazy, warsztaty, czy filmiki na YouTube – kilkaset wydarzeń przybliżających naukę, również prowadzoną w polskich ośrodkach, zaplanowano w ramach projektu „SPINaj naukę”. O zainaugurowanej w Dzień Nauki Polskiej inicjatywie mówi prezes stowarzyszenia SPIN Alicja Harackiewicz.

Dzień ten został ustanowiony w 2020 r. i ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – urodziny Mikołaja Kopernika.

Z okazji tego święta Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN inauguruje projekt „SPINaj naukę”, którego zadaniem ma być promocja osiągnięć polskich naukowców i zacieśnianie współpracy między instytucjami działającymi w obszarze popularyzacji nauk.

„SPINaj naukę”: co się będzie działo?


19 lutego ruszą pierwsze wydarzenia w ramach projektu – poświęcone polskim naukowcom. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie organizuje spotkanie z prof. Aleksandrem Wolszczanem, odkrywcą pierwszych planet pozasłonecznych; Gdyńskie Centrum Nauki Experyment – pokaz doświadczeń inspirowanych odkryciami z chemii Ignacego Mościckego; Park Nauki Torus w Ciechanowie przybliży informacje o robotach, również polskich, podbijających kosmos.

Lądowanie Perseverance. Zobacz pierwsze zdjęcia z Marsa

„Witaj świecie. Moje pierwsze spojrzenie na mój permanentny dom” – napisali na oficjalnym koncie twitterowym łazika „Perseverance” pracownicy NASA....

zobacz więcej

To dopiero początek projektu, który potrwa do sierpnia 2022 r., a w którym bierze udział 11 ośrodków. Uzyskał on dofinansowanie Ministra Edukacji i Nauki, a jego budżet to prawie 1 mln zł. W ramach niego odbędą się dwie ogólnopolskie konferencje i kilkaset wydarzeń popularnonaukowych w całej Polsce.

– Przez te dwa lata będziemy promować różne dyscypliny naukowe w sposób najbardziej nam znany i lubiany przez odbiorców – przy pomocy pokazów, warsztatów, gier miejskich, questów, filmików. Jeśli zaś warunki związane z pandemią na to pozwolą, wyjdziemy w przestrzeń miasta. Program skierowany będzie do dorosłych, młodzieży i najmłodszych – mówi prezes zrzeszającego centra nauki stowarzyszenia SPIN Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Wśród tematów, które będą poruszać centra nauki, wymienia ona m.in. biodegradowalne polimery, szyfrowanie, połączenie muzyki i matematyki, opowieści o fraktalach, ruch i bezruch, lotnictwo, roboty kosmiczne, energię jądrową, genetykę i nowotwory.

O czym opowiedzą centra nauki?


– A my w Centrum Nauki Experyment będziemy się zastanawiać, co by było, gdyby Maria Skłodowska-Curie miała kanał na YouTube – zapowiada Alicja Harackiewicz.

Piękny i tajemniczy. Jaki jest nasz najbliższy sąsiad w Układzie Słonecznym?

Mars od zawsze intrygował i pobudzał wyobraźnię. Kiedyś podejrzewano, że zamieszkują go jakieś tajemnicze istoty. Teraz naukowcy zadają sobie...

zobacz więcej

– Naszym zadaniem jest zbliżać naukę do społeczeństwa, aby te dwa światy się zrozumiały. Chcemy, by przeciętny obywatel wiedział, co się dzieje na uczelniach, w jakim kierunku zmierzają badania, co może być dla niego ważne, a może kluczowe. Każdy powinien rozumieć, że nauka jest wokół niego i jest istotna w jego życiu. Z drugiej strony badacze powinni zabiegać o to, by społeczeństwo interesowało się nauką. Choćby po to, żeby ludzie częściej podejmowali wybory, co do których nauka jest zgodna – opowiada prezes stowarzyszenia SPIN.

Harackiewicz zwraca też uwagę, że współczesna nauka jest i powinna być coraz bardziej interdyscyplinarna. Zatem dobre komunikowanie badań, zrozumiały język dla naukowców z różnych dyscyplin jest bardzo istotne.

– Biolog powinien rozumieć istotę badań fizyka, a mechatronik – poznać rewolucję w laboratoriach biochemicznych. Obserwowaliśmy wielkie zainteresowanie łączeniem środowisk akademickich na Festiwalu ScienceCom – sądzimy, że to jest potrzeba i przyszłość nauki – zauważa.

To fascynująca przygoda


Jak dodaje, poznawanie nowych tematów to fascynująca przygoda i olbrzymia przyjemność. – Chcemy to pokazać naszym odbiorcom, bo to ważna droga, aby zachęcić kogoś do zainteresowania się nauką – podsumowuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej