RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lądowanie Perseverance. Zobacz pierwsze zdjęcia z Marsa

Łazik Perseverence przysłał pierwsze zdjęcia (fot. Bill Ingalls/NASA via Getty Images / Twitter/@NASAPersevere)
Łazik Perseverence przysłał pierwsze zdjęcia (fot. Bill Ingalls/NASA via Getty Images / Twitter/@NASAPersevere)

„Witaj świecie. Moje pierwsze spojrzenie na mój permanentny dom” – napisali na oficjalnym koncie twitterowym łazika „Perseverance” pracownicy NASA. Zamieszczono dwa zdjęcia z powierzchni Marsa.

Na tę chwilę czekaliśmy pół roku. Czy Perseverance dał radę [RELACJA]

Łazik Perseverance dotknął marsjańskiego gruntu. Specjalna platforma lądująca na wysokości 21,3 metra wypuściła go w dół i osadziła łagodnie, a...

zobacz więcej

Czwartkowe lądowanie to część misji NASA Mars 2020. Łazik został dostarczony na powierzchnię Marsa przez specjalną platformę lądująca, która na wysokości 21,3 metra wypuściła go na linach i łagodnie osadziła na gruncie marsjańskim. Łazik wylądował w kraterze uderzeniowym Jezero, który ma średnicę 49 km. Prawdopodobnie w dawnej historii Marsa znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody.

Proces lądowania Perseverance na Marsie trwał kilkanaście minut. Rozpoczął się o 21.38 odłączeniem kapsuły lądowania z łazikiem od modułu przelotowego, który służył do podróży z Ziemi na orbitę wokół Marsa. Następnie rozpoczęło się wejście w atmosferę Czerwonej Planety.

Na wysokości 9-13 km i przy prędkości 420 m/s rozłożył się spadochron, a krótko potem odrzucona została osłona cieplna. Chwilę potem odłączyła się osłona tylna ze spadochronem i wówczas do akcji włączyła się specjalna platforma lądująca, która cały czas zmniejszała prędkość. Będąc na wysokości 21,3 metra platforma wypuściła w dół łazik i łagodnie osadziła go na linach na gruncie marsjańskim, a następnie sama odleciała na bezpieczną odległość.

Rakieta z łazikiem wystartowała w lipcu ub. roku z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Naukowcy z NASA stawiają kilka celów naukowych dla misji Perseverance. Poszukiwać on będzie śladów organicznego życia, wykonywać będzie pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu.

Zobacz takżePiękny i tajemniczy. Jaki jest nasz najbliższy sąsiad w Układzie Słonecznym?

źródło:
Zobacz więcej