RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Hiszpania: Kolejne gwałtowne protesty przeciwko osadzeniu rapera

W kilku miejscach Barcelony wandale ustawili barykady z koszy na śmieci (fopt. Adria Puig/Anadolu Agency via Getty Images)
W kilku miejscach Barcelony wandale ustawili barykady z koszy na śmieci (fopt. Adria Puig/Anadolu Agency via Getty Images)

Kilka tysięcy zwolenników osadzonego we wtorek rapera Pablo Hasela wyszło na ulice największych miast Katalonii oraz Walencji. Domagali się uwolnienia artysty. W Barcelonie sympatycy piosenkarza osadzonego m.in. za gloryfikowanie terroryzmu starli się z policją i zdemolowali wiele witryn sklepowych.

Hiszpania. Drugi dzień zamieszek po zatrzymaniu rapera [WIDEO]

W środę wieczorem ponownie doszło do zamieszek w Hiszpanii w związku z zatrzymaniem katalońskiego rapera Pablo Hasela. Tym razem starcia z policją...

zobacz więcej

Wieczorne manifestacje, podczas których domagano się uwolnienia Hasela, odbyły się m.in. w Geronie, Leridzie, Vic, Reus i w Tarragonie, gdzie jeden z uczestników zamieszek został potrącony przez policyjny radiowóz .

Protestowano również w Walencji, gdzie po starciach z policją i demolowaniu mienia miejskiego aresztowanych zostało 8 osób. Jeden z manifestantów został ranny. Największy protest prowadzony jest w Barcelonie, gdzie początkowo pokojowe zgromadzenie młodzieży zamieniło się w pole bitwy z policją. Zamaskowani manifestanci zdemolowali w centrum miasta szereg witryn sklepowych, a także starli się z funkcjonariuszami . Policja użyła kul piankowych.

W kilku miejscach Barcelony wandale ustawili barykady z koszy na śmieci, które następnie podpalili. Do ich przygotowania użyto też połamanych ławek oraz wyrwanych z jezdni struktur podtrzymujących sygnalizację świetlną. Jeden z policjantów został ranny wskutek uderzenia go w głowę ciężkim przedmiotem.

Zobacz takżeByły polski poseł kandydatem na prezydenta Nigerii

Chiny chcą, żeby czeski kardynał „odwołał swoje słowa”. Mówił o koronawirusie

Chińska ambasada w Pradze ostro zareagowała na słowa ks. kard. Dominika Duki, który podczas kazania określił koronawirusa mianem „chińskiej broni...

zobacz więcej

Obraził Króla, chwalił terrorystów


Pablo Hasel we wtorek został siłą doprowadzony do więzienia w Leridzie, aby odbyć 9-miesięczną karę zasądzoną mu w 2018 r. za obrazę króla, hiszpańskich organów państwowych oraz pochwalanie baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA.

Choć Hasel zabarykadował się w poniedziałek na uniwersytecie w Leridzie, nazajutrz został siłą wyprowadzony z terenu uczelni i doprowadzony do zakładu karnego. Kilka godzin po jego osadzeniu, w miastach Katalonii, w Walencji i Madrycie rozpoczęły się protesty sympatyków muzyka, które zamieniły się w zamieszki. Starcia z policją powtórzyły się w środę wieczorem.

Łącznie w starciach sympatyków Hasela z policją rannych zostało blisko 50 osób, a ponad 30 odniosło obrażenia .

W czwartek po południu sąd w Leridzie skazał ponownie Hasela. Tym razem zasądzono mu 2,5 roku więzienia za kierowanie przez artystę gróźb wobec mężczyzny będącego świadkiem w procesie dotyczącym bójki w centrum katalońskiego miasta.

Zobacz takżeWięzienie dla dziennikarek Biełsatu. „To nie tylko atak na wolność mediów”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej