RAPORT

Pogarda

Watykan wydał specjalny dekret dotyczący szczepień przeciw COVID-19

W  Watykanie brak szczepienia grozi zwolnieniem z pracy (fot.  Andrea Ronchini/NurPhoto via Getty Images)
W Watykanie brak szczepienia grozi zwolnieniem z pracy (fot. Andrea Ronchini/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Kto bez uzasadnionego zdrowotnie powodu nie zaszczepi się przeciwko COVID-19, może stracić pracę w Watykanie – wynika z dekretu przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello. Został on wydany 8 lutego br.

Zakup szczepionek poza UE? „Uruchamiamy nasze kanały handlowe” [WIDEO]

Uruchamiamy nasze różne kanały handlowe, żeby spróbować dokonać zakupu szczepionki przeciwko COVID-19 na świecie. Mateusz Morawiecki stwierdził, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Napisano w nim, że „pracownik, który bez udowodnionych powodów zdrowotnych” odmawia przyjęcia szczepionki, która „chroni zdrowie obywateli, mieszkańców i pracowników Państwa Miasta Watykańskiego, ponosi odpowiedzialność i konsekwencje różnego stopnia, które mogą sięgać aż do rozwiązania stosunku pracy”.

Ochrona zdrowia wspólnoty


Dotyczy to również kandydatów do pracy w Watykanie, wobec których można będzie odstąpić od podpisania umowy o pracę.

W swym dekrecie kard. Bertello wyjaśnia, że przyjęcie szczepionki jest „decyzją odpowiedzialną”, gdyż rezygnacja z niej może grozić „znacznym zwiększeniem zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

Dziś Gubernatorat Państwa Miasta Watykańskiego (kierowany również przez kard. Bertello) opublikował notę wyjaśniającą, z której wynika, że ochrona zdrowia wspólnoty może wymagać podjęcia środków, które z jednej strony minimalizują zagrożenie, a z drugiej „pozwalają znaleźć alternatywne rozwiązania dla wykonania pracy przez zainteresowanego”.

Koronawirus. Koniec lockdownu we Włoszech

Od czwartku we Włoszech przestanie obowiązywać częściowy lockdown świąteczno-noworoczny, ale do 15 styczna pozostaną niektóre z jego restrykcji, w...

zobacz więcej

Szczepienia pozostają dobrowolne


Nota podkreśla, że szczepienia pozostają dobrowolne, zaś odwołanie się do norm prawnych obowiązujących w Watykanie od 2011 roku „należy traktować jako narzędzie, które w żadnym przypadku nie ma charakteru nakładania sankcji lub karnego, a raczej ma na celu umożliwienie elastycznego i proporcjonalnego balansu między ochroną zdrowia wspólnoty i swobodą indywidualnego wyboru bez wprowadzania jakiejkolwiek formy represji”.

W Watykanie trwa kampania szczepień pracowników i członków ich rodzin szczepionką firmy Pfizer. Swe dawki otrzymali już papież Franciszek i papież senior Benedykt XVI.

Zobacz także: Papież: nie wiemy, co przyniesie nam 2021 rok, ale trzeba więcej troski o innych

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej