RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odebrać prawa człowieka dzieciom, bo wyglądają inaczej niż na plakacie? Profesor komentuje

Poseł Maciej Gdula z Lewicy walczy z plakatami pro-life (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Poseł Maciej Gdula z Lewicy walczy z plakatami pro-life (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Plakaty przedstawiające dziecko w łonie matki wywołały oburzenia posła Lewicy Macieja Gduli. Stwierdził, że dzieci z wadami embriopatologicznymi nie wyglądają tak, jak te pokazane na billboardach w całej Polsce. – Kształt nie rozstrzyga o człowieczeństwie – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info prof. Piotr Jaroszyński, filozof z KUL i publicysta. Wg niego wiele lat temu lewicowe środowiska odkryły, że gdy człowiek czegoś nie widzi, często traktuje to tak, jakby tego nie było, i taką narrację próbują narzucać ws. aborcji. Właśnie dlatego także, w opinii profesora, zwykły plakat dziecka wywołuje u niektórych złość.

Majchrowski ocenzuruje autobusy miejskie na zlecenie Lewicy? Nowe informacje

Poseł Lewicy Maciej Gdula od kilkunastu dni ostro walczył o usunięcie z przestrzeni miejskiej plakatów promujących działalność hospicjów...

zobacz więcej

Plakaty przedstawiające dziecko w łonie matki promują pomoc hospicjów perinatalnych dla tych kobiet, które spodziewających się dzieci ze zdiagnozowanymi wadami.  Poseł Lewicy Maciej Gdula chce, by zniknęły one z przestrzeni publicznej.

„Oburza się na plakaty z dzieckiem w sercu i chce ich likwidacji, bo »przedstawiają nieprawdziwy obraz płodu«” – napisał na Twitterze szef portalu tvp.info Samuel Pereira. „To jest właśnie lewicowa logika wykluczenia. Odbierzmy drugiemu człowiekowi jego prawa człowieka, bo wygląda inaczej niż na zdjęciu” – dodał.

Na wpis zareagował sam parlamentarzysta Lewicy. Napisał, że „gdy spełniona jest przesłanka embriopatologiczna, płody nie przypominają tych z plakatów” Fundacji Nasze Dzieci.

Zobacz także -> Miażdżące reakcje po decyzji PO ws. aborcji. „Teraz koalicja z Lewicą i Wiosną?”

Giertych o decyzji PO: Straszny błąd

Uchwała zarządu Platformy Obywatelskiej o aborcji jest strasznym błędem – oświadczył mecenas Roman Giertych. W ocenie byłego prezesa Młodzieży...

zobacz więcej

Portal tvp.info: Czy fakt, że ktoś wygląda inaczej od innych, może być argumentem do przeprowadzenia aborcji?

Prof. Piotr Jaroszyński: Kształt nie rozstrzyga o człowieczeństwie. Deformacje o charakterze biologicznym nie odbierają człowiekowi duszy. Uprzedmiatawianie prowadzi do tego, że kiedyś będziemy mierzyć ludzi centymetrem i jeśli nie spełnią określonych standardów, będziemy się ich pozbywać. To brzmi absurdalnie. Od momentu poczęcia każdemu człowiekowi przynależy godność ludzka i nie można mu jej obierać w żadnym momencie do końca jego życia

Zobacz także -> PO za aborcją na życzenie

Dlaczego zwykły plakat przedstawiający dziecko w łonie matki wywołuje taką agresję?

Już wiele lat temu lewicowe środowiska odkryły podczas badań, że gdy człowiek czegoś nie widzi lub to coś jest niedookreślone, traktuje to tak, jakb tego nie było. Skoro dziecko jest poczęte, ulicą idzie kobieta w ciąży, ale nie widzimy konkretnie tego dziecka, to może nie ma sprawy. Może go tam w ogóle nie ma? Można robić, co się chce. Takie wyobrażenie dominowało latami.

18 działaczy Hołowni przechodzi do PO. Co tam się dzieje?

Gdzie sens, gdzie logika? Szymon Hołownia przyznawał, że posłowie powinni być w Sejmie maksymalnie dwie kadencje i szukał „nowych twarzy”. Chyba...

zobacz więcej

Potem organizacje pro-life zaczęły jednak pokazywać, że tam w środku jest człowiek. Mały i bezbronny, ale już prawdziwy. I sam ten obraz zaczął do ludzi przemawiać. Zauważyli na własne oczy, że to nie jest tylko ciało kobiety, tak jak jej ręka czy noga, ale prawdziwy człowiek.

Teraz wśród opinii publicznej ten obraz zaczyna się zmieniać?

Medycyna na usługach środowisk aborcjonistycznych nie chciała tego pokazywać, więc przez wiele lat mydlono ludziom oczy pomijając prawdę. Lewica boi się tego, co wywołują te plakaty, ale też podobne filmy pro-life. One urealniają prawdę o tym, że poczęte dziecko to człowiek. Powinien więc posiadać swoje prawa, z których najbardziej podstawowym jest prawo do życia.

Szczególnie denerwuje ich taka delikatna i subtelna forma przekazu, jak te plakaty. Ta forma nikomu nic nie narzuca ani do niczego nie namawia. Pokazuje tylko prawdę o tym, że w łonie kobiety jest dziecko, a nie jakiś zlepek komórek.

Zobacz także -> Aborcja w Polsce. Starcie cywilizacji

Lewica podnosi też argument, że zakazując aborcji odbiera się kobiecie wybór.

Każda kobieta w Polsce ma wybór. W całym kraju działają chociażby Okna Życia, gdzie kobieta może oddać dziecko. Jeśli nie czuje się na siłach, może je tam zostawić. Nikt nie będzie jej za to karał ani krytykował. Jest troska ze strony państwa czy innych instytucji, w tym bardzo wielu organizacji katolickich, z pomocy których można skorzystać, ale jeśli ktoś uważa, że to za mało, może oddać dziecko pod opiekę innych. Zabicie nie jest rozwiązaniem problemu – powiedział nasz rozmówca.

źródło:
Zobacz więcej