RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Senat nie wyraził zgody na powołanie Wawrzyka na nowego RPO

Senat nie wyraził zgody na powołanie Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego powołaniem opowiedziało się 48 senatorów, przeciw było 51, jeden senator wstrzymał się od głosu.

Wawrzyk: Przed nowym RPO szczególne wyzwania związane z pandemią

Przed osobą, która obejmie funkcję RPO, stoją szczególne wyzwania związane z pandemią, takie jak ochrona osób ubogich i wykluczonych – powiedział w...

zobacz więcej

– Trzeba powiedzieć jasno, że Senat jako instytucja przestrzegająca reguł demokratycznych stworzył pełne warunki do tego, aby pan minister Wawrzyk mógł zaprezentować swoje poglądy, odpowiedzieć na pytania. Natomiast finalnie okazało się, że nie zyskał on uznania w oczach większości senatorów, więc procedura (wyboru RPO) zaczyna się od nowa – powiedział dziennikarzom marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

U marszałka Grodzkiego w ostatnich dniach odbyły się dwa spotkania parlamentarzystów KO, Lewicy, PSL oraz senatorów niezależnych ws. wyboru RPO. Ustalono wówczas, że opozycja będzie dążyć do wyłonienia wspólnego kandydata na rzecznika, jeśli Senat nie wybierze Piotra Wawrzyka. Zgodnie z art. 209 ust. 1 Konstytucji, Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu. Senat nie wyraził zgody na powołanie Pana Piotra Wawrzyka na stanowisko RPO – poinformowała Izba.

źródło:
Zobacz więcej