RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ten region przyciąga meteory „jak magnes”

Mieszkańcy nie mogą narzekać na brak wrażeń (fot. NASA)

Pogranicze Portugalii i Hiszpanii w ciągu niespełna czterech minionych miesięcy stało się areną eksplozji meteorów. Ostatnie takie zjawisko zaobserwowano w środę rano. Astrofizycy i pasjonaci kosmosu mówią, że pogranicze „niczym magnes przyciąga ciała niebieskie”.

Epicki Mars w obiektywie Al-Amal. Sonda już na orbicie kosmicznego sąsiada

Sonda kosmiczna Al-Amal (arab. Nadzieja), wystrzelona kilka dni temu przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, wysłała swoje pierwsze zdjęcie Marsa –...

zobacz więcej

Jak poinformował dziennik „La Vanguardia”, do ostatniego fenomenu na niebie doszło o godz. 6 nad ranem w środę w okolicach hiszpańskiego miasta Badajoz, graniczącego z Portugalią. Obiekt zarejestrowany przez kamery miał rozwinąć prędkość około 213 km/godz.

Według pierwszych komentarzy specjalistów obiekt, który wybuchł krótko po wejściu w atmosferę, mógł być odłamkiem komety.

Astrofizycy i wielbiciele kosmosu mówią, że pogranicze portugalsko-hiszpańskie w ostatnich miesiącach „niczym magnes przyciąga ciała niebieskie”.

W listopadzie w rejonie wschodniego pogranicza Portugalii z Hiszpanią eksplodował w powietrzu sporej wielkości obiekt. Finalną fazę jego lotu zarejestrowało wiele kamer.

Do rzadkiego zdarzenia doszło na odcinku pomiędzy portugalskim miastem Evora a hiszpańskim Badajoz. Krótko po wybuchu w rejonie eksplozji pojawili się pasjonaci kosmosu poszukujący odłamków „świetlistego przedmiotu”.

Podobnie było w styczniu, kiedy na północno-wschodnim pograniczu Portugalii z Hiszpanią doszło do wybuchu innego ciała niebieskiego, które astrofizycy zdefiniowali jako „fragment dużego meteorytu lub komety”. W obu przypadkach obiekty te pędziły w kierunku Ziemi z prędkością przekraczającą 200 km/godz.

źródło:

Zobacz więcej