
Prawie 20 proc. osób ma niedziałający gen odpowiedzialny za produkcję w mięśniach białka alfa-aktyniny-3 – wykazały badania szwedzkich naukowców. W efekcie takie osoby oszczędzają energię i przez to lepiej radzą sobie z zimnem.
Jedną z konsekwencji ciężkiej postaci COVID-19 może być szybsze skracanie się telomerów, tj. czapeczek chroniących końcówki naszych chromosomów –...
zobacz więcej
Mięśnie składają się z dwóch głównych rodzajów włókien: szybko- – i wolnokurczliwych. Pierwszy rodzaj pozwala na bardziej eksplozywne, szybsze ruchy, drugi natomiast jest mniej dynamiczny, ale bardziej odporny na zmęczenie i pomaga lepiej tolerować niskie temperatury.
W szybko kurczących się włóknach można znaleźć m.in. białko o nazwie alfa-aktynina-3, którego jednak z powodu mutacji genetycznej brakuje u ok. 20 proc. ludzi. Mutacja ta zaczęła pojawiać się w populacji coraz częściej, po tym jak ludzie wyemigrowali z ciepłej Afryki do zimniejszej centralnej i północnej Europy.
– Wskazywałoby to, że ludzie bez alfa-aktyniny-3 lepiej radzą sobie z utrzymaniem ciepła i oszczędzaniem energii w trudniejszym klimacie, ale brakowało potwierdzających to bezpośrednich dowodów eksperymentalnych – mówi prof. Håkan Westerblad, autor publikacji, która ukazała się ma łamach „The American Journal of Human Genetics”.
Utrata tego białka uodparnia na zimno
– Możemy teraz wykazać, że utrata tego białka daje większą odporność na zimno. Odkryliśmy też możliwy mechanizm, który za tym stoi – dodaje.
Australijscy naukowcy nie mają dobrych wieści dla amatorów napojów energetycznych. Jak wskazują rezultaty nowego badania, istnieje korelacja między...
zobacz więcej
Okazało się, że osoby z mutacją, czyli bez alfa-aktyniny-3, mają więcej włókien wolnokurczliwych, a mniej szybkokurczliwych. W trakcie testu z zimną wodą grupa ta sprawniej utrzymywała wyższą temperaturę ciała. Zamiast uaktywniać „szybkie włókna”, co powodowałoby dreszcze, ich organizm utrzymywał bardziej podstawowe, stale utrzymujące się napięcie włókien wolnokurczliwych.
– Mutacja prawdopodobnie dawała przewagę ewolucyjną w czasie migracji do zimniejszego klimatu, ale w dzisiejszym nowoczesnym społeczeństwie ta zdolność oszczędzania energii może prowadzić do chorób związanych z powszechnym dostatkiem. Teraz chcemy się temu przyjrzeć – zwraca uwagę prof. Westerblad.
Kompozycja włókien wpływa na zdolność do ćwiczeń fizycznych różnego typu. – Osoby, które nie mają alfa-aktininy-3, rzadko osiągają sukcesy w dyscyplinach wymagających siły i gwałtownych ruchów, za to cechuje je większa wytrzymałość w sportach wytrzymałościowych – wyjaśnia badacz.