RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jedna na pięć osób ma mutację, która pomaga przetrwać zimno

Ludzie bez alfa-aktyniny-3 lepiej radzą sobie z utrzymaniem ciepła (fot. Sergei Bobylev\TASS via Getty Images)

Prawie 20 proc. osób ma niedziałający gen odpowiedzialny za produkcję w mięśniach białka alfa-aktyniny-3 – wykazały badania szwedzkich naukowców. W efekcie takie osoby oszczędzają energię i przez to lepiej radzą sobie z zimnem.

Krótsze telomery oznaką starzenia się tkanek

Jedną z konsekwencji ciężkiej postaci COVID-19 może być szybsze skracanie się telomerów, tj. czapeczek chroniących końcówki naszych chromosomów –...

zobacz więcej

Mięśnie składają się z dwóch głównych rodzajów włókien: szybko- – i wolnokurczliwych. Pierwszy rodzaj pozwala na bardziej eksplozywne, szybsze ruchy, drugi natomiast jest mniej dynamiczny, ale bardziej odporny na zmęczenie i pomaga lepiej tolerować niskie temperatury.

W szybko kurczących się włóknach można znaleźć m.in. białko o nazwie alfa-aktynina-3, którego jednak z powodu mutacji genetycznej brakuje u ok. 20 proc. ludzi. Mutacja ta zaczęła pojawiać się w populacji coraz częściej, po tym jak ludzie wyemigrowali z ciepłej Afryki do zimniejszej centralnej i północnej Europy.

– Wskazywałoby to, że ludzie bez alfa-aktyniny-3 lepiej radzą sobie z utrzymaniem ciepła i oszczędzaniem energii w trudniejszym klimacie, ale brakowało potwierdzających to bezpośrednich dowodów eksperymentalnych – mówi prof. Håkan Westerblad, autor publikacji, która ukazała się ma łamach „The American Journal of Human Genetics”.

Utrata tego białka uodparnia na zimno


– Możemy teraz wykazać, że utrata tego białka daje większą odporność na zimno. Odkryliśmy też możliwy mechanizm, który za tym stoi – dodaje.
W przeprowadzonym przez szwedzką grupę eksperymencie mężczyźni w wieku 18-40 lat mieli za zadanie zanurzyć się w wodzie o temperaturze 14 st., aż temperatura ich ciała spadnie do 35,5 st. W tym czasie naukowcy mierzyli aktywność elektryczną mięśni i wykonali biopsję tkanki mięśniowej ochotników.

Depresja, lęki, stres. To efekty nadużywania popularnych napojów

Australijscy naukowcy nie mają dobrych wieści dla amatorów napojów energetycznych. Jak wskazują rezultaty nowego badania, istnieje korelacja między...

zobacz więcej

Okazało się, że osoby z mutacją, czyli bez alfa-aktyniny-3, mają więcej włókien wolnokurczliwych, a mniej szybkokurczliwych. W trakcie testu z zimną wodą grupa ta sprawniej utrzymywała wyższą temperaturę ciała. Zamiast uaktywniać „szybkie włókna”, co powodowałoby dreszcze, ich organizm utrzymywał bardziej podstawowe, stale utrzymujące się napięcie włókien wolnokurczliwych.

Mutacja prawdopodobnie dawała przewagę ewolucyjną w czasie migracji do zimniejszego klimatu, ale w dzisiejszym nowoczesnym społeczeństwie ta zdolność oszczędzania energii może prowadzić do chorób związanych z powszechnym dostatkiem. Teraz chcemy się temu przyjrzeć – zwraca uwagę prof. Westerblad.

Kompozycja włókien wpływa na zdolność do ćwiczeń fizycznych różnego typu. – Osoby, które nie mają alfa-aktininy-3, rzadko osiągają sukcesy w dyscyplinach wymagających siły i gwałtownych ruchów, za to cechuje je większa wytrzymałość w sportach wytrzymałościowych – wyjaśnia badacz.

Ograniczenia badania


Naukowcy zwracają uwagę na ograniczenia swojego badania. Otóż w przypadku ludzi trudno jest analizować tkanki równie dokładnie, jak w doświadczeniach na zwierzętach.

Wyniki nie zostały też jeszcze potwierdzone badaniami molekularnymi.

źródło:

Zobacz więcej