RAPORT

Pogarda

Dziennikarki Biełsatu skazane przez białoruski sąd

Najnowsze

Popularne

Sąd w Mińsku skazał dziennikarki Biełsatu, Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, na dwa lata pozbawienia wolności „za organizowanie zamieszek”. Kobiety filmowały protest przeciwko Aleksandrowi Łukaszence.

Proces dziennikarek Biełsatu. Prokuratura żąda więzienia [WIDEO]

Prokuratura zażądała dwóch lat pozbawienia wolności dla dziennikarek Biełsatu, Kaciaryny Andrejewej i Darii Czulcowej – informują Radio Swaboda i...

zobacz więcej

Kobiety zostały zatrzymane podczas relacji z rozpędzenia zgromadzenia na mińskim podwórku zwanym Placem Przemian.

Odbył się tam miting upamiętniający jednego z mieszkańców – Ramana Bandarenkę, zakatowanego przez „nieznanych sprawców”, najpewniej przedstawicieli struktur siłowych. W sprawie zabójstwa (śmierci na skutego ciężkiego pobicia) nie wszczęto dotąd sprawy karnej.

Jest to pierwszy proces dziennikarzy w ramach sprawy karnej, wszczętej w związku z protestami na Białorusi. Pierwsza rozprawa odbyła się w ubiegły wtorek.

Obie dziennikarki zostały uznane przez organizacje praw człowieka za więźniarki polityczne. Do ich uwolnienia i zaprzestania prześladowań dziennikarzy na Białorusi wzywały m.in. UE, USA i szereg organizacji zrzeszających dziennikarzy.

Poruszające relacje dziennikarzy Biełsatu: Trafiłem do celi tortur

Sytuacja na Białorusi wciąż jest nerwowa, a dziennikarze nie mogą swobodnie wykonywać swoich obowiązków. „W 2020 r. reporterów Białsatu...

zobacz więcej

Apel prezydenta Andrzeja Dudy


W związku ze skazaniem dziennikarek telewizji Biełsat prezydent Andrzej Duda wezwał władze Białorusi do zaprzestania represji przeciwko wolności słowa i prawom obywatelskim. Zaapelował też o amnestię dla obu skazanych.

Jak przekazał minister Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda polecił też polskim dyplomatom przekazać swój „stanowczy sprzeciw” wobec zatrzymania. Wezwał również kraje Unii Europejskiej do „solidarnej, konsekwentnej i zdecydowanej odpowiedzi na ten kolejny przejaw tłumienia podstawowych praw i wolności”. Sąd w Mińsku skazał na dwa lata kolonii karnej dwie dziennikarki telewizji „Biełsat”.

Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa były oskarżone o koordynowanie zamieszek białoruskiej opozycji podczas relacjonowania manifestacji. Kobiety zostały zatrzymane w połowie listopada ubiegłego roku w Mińsku, podczas relacjonowania manifestacji odbywającej się w miejscu pobicia Ramana Bandarenki. Informacje o trwającej demonstracji wysyłały z prywatnego mieszkania na 13. piętrze bloku mieszkalnego. Tam zostały zatrzymane przez milicyjny OMON.

27-letnia Kaciaryna Andrejewa i 23-letnia Daria Czulcowa mają spędzić 2 najbliższe lata w kolonii karnej. Sąd wydał taki wyrok, jakiego żądał prokurator. Obrońcy praw człowieka uznali dziennikarki za więźniów politycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej