RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konflikt w Porozumieniu. Bielan: Jeszcze w tym tygodniu wniosek do sądu

Mamy też poważne kłopoty natury finansowej – stwierdził Bielan (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Mamy też poważne kłopoty natury finansowej – stwierdził Bielan (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

W tym tygodniu wystąpimy do sądu okręgowego z wnioskiem informującym o uchwale sądu koleżeńskiego o wygaszeniu kadencji byłego prezesa Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu konwencji krajowej jako osoby uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz – zapowiedział Adam Bielan.

Gryglas wyrzucony z Porozumienia. „Gowin prezentuje stanowisko zbliżone do opozycji”

– Nie rozumiałem postawy Jarosława Gowina wiosną i nie rozumiem dzisiaj, gdy prezentuje stanowisko zbliżone do opozycji w zakresie aborcji czy...

zobacz więcej

W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd.

Ponadto – zdaniem Bielana – trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że on sam od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Bielan oświadczył, że zgodnie z przepisami w ciągu 14 dni od momentu zmiany we władzach partii (4 lutego) należy poinformować o nich sąd rejestrowy.

Chcą wygaszenia kadencji Gowina


– Jeszcze w tym tygodniu wystąpimy do sądu z wnioskiem informującym o uchwale sądu koleżeńskiego o wygaszeniu kadencji prezesa Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu konwencji krajowej – zapowiedział. – Jesteśmy przekonani, że sąd przyzna nam rację i zakończy to jakiekolwiek spory w ugrupowaniu. Mam nadzieję, że druga strona się temu podporządkuje – dodał europarlamentarzysta.

„Gowin miał rozwalić rząd, ale musiał się wycofać” – Bielan o sytuacji z wiosny 2020 r.

Spór wewnątrz Porozumienia toczy się o kierunek, w jakim podążać będzie nasza partia – napisał w liście do członków Porozumienia Jarosława Gowina...

zobacz więcej

Bielan przyznał jednocześnie, że sprawa w pierwszej instancji może potrwać kilka miesięcy. – W drugiej pewnie rok, a być może w jakiś sposób znajdzie swój finał w Sądzie Najwyższym lub Trybunale Konstytucyjnym, co potrwa kolejne dwa, trzy lata – wyliczał.

Europoseł zwrócił też uwagę, że 15 lutego przesłał do Gowina pismo wzywające go do przekazania kluczy do lokalu partii i dokumentów, szczególnie sprawozdań finansowych i protokołów z posiedzeń zarządu.

Oprócz sporu kompetencyjnego mamy też bardzo poważne kłopoty natury finansowej. PKW odrzuciła nam sprawozdanie za 2018 r. Nie przyjęła do dziś sprawozdania za 2019 r. Ponadto od wielu lat prezes nie przedstawiał zarządowi krajowemu do zatwierdzenia sprawozdań finansowych, a zobowiązuje go do tego statut. Chcemy zorientować się, na czym stoimy – tłumaczył polityk.

Na czym stoi Porozumienie?


Bielan podkreślił jednocześnie, że dostęp do dokumentów jest dla niego niezbędny ze względu na konieczność przygotowania bieżącego sprawozdania finansowego Porozumienia, które każda partia polityczna musi złożyć do końca marca w PKW.

Bortniczuk: Gowin omawiał z opozycją „obalenie rządu ZP w trzech krokach”

Jarosław Gowin lub jego współpracownicy wiosną ubiegłego roku omawiali plan „obalenia rządu Zjednoczonej Prawicy” – twierdzi poseł Porozumienia,...

zobacz więcej

Do 31 marca muszę złożyć sprawozdanie finansowe do PKW. Przygotowanie tego sprawozdania też zajmie kilka tygodni. Jeśli sprawozdanie nie zostanie złożone w terminie, to zgodnie z art. 38c ustawy o partiach politycznych Porozumienie zostanie wykreślone z ewidencji partii politycznych, innymi słowy: przestanie istnieć – podkreślił Bielan.

5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego (który nie jest uznawany przez część polityków partii) Bielan i poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia. Powodem było wielokrotne łamanie statutu partii.

Następnie ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech członków rządu: ministra-członka Rady Ministrów Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka, którym wycofano rekomendacje. W środę wicerzecznik ugrupowania Jan Strzeżek mówił, że Porozumienie poinformowało już oficjalnie koalicjantów – PiS i Solidarną Polskę – o wycofaniu rekomendacji dla tych trzech osób.

źródło:

Zobacz więcej