RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dni plastikowych słomek i kubków są policzone. Jest termin

Ze sklepów, restauracji i hoteli znikną jednorazowe kubki, talerze i słomki (fot. Shutterstock/Tae PY15MU)

Ze sklepów, restauracji i hoteli znikną jednorazowe kubki, talerze i słomki. Radykalne zmiany nastąpią w najbliższe wakacje. Część firm już zaczęła je wprowadzać.

Plastik w rybach, a nawet miodzie. Naukowcy alarmują

Mikroplastik można znaleźć w stolcu ludzi z całego świata – poinformowali naukowcy podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego (UEG) w...

zobacz więcej

O sprawie przypomina „Rzeczpospolita”. do 3 lipca Polska powinna wdrożyć unijny zakaz dotyczący wyrobów z plastiku. „Chcemy zmniejszyć ilość odpadów z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych” – mówi cytowany Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, gdzie ruszyły prace nad przepisami.

„Z rynku znikną kubki, talerzyki, słomki. Zużycie innych produktów, dla których nie ma ekologicznych zamienników, także zostanie mocno ograniczone. Zmiany są konieczne, bo powolny proces rozkładu powoduje, że plastik kumuluje się w morzach, oceanach, i na plażach na całym świecie” – czytamy.

Rewolucja już trwa


„Rz” informuje, że wiele firm już zaczęło się dostosowywać do ograniczeń wynikających z dyrektywy. „Trudno już znaleźć w polskich sklepach np. patyczki do uszu z plastikowymi elementami. Coraz mniej sprzedaje się plastikowych słomek” – wylicza Magdalena Dziczek, członkini zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK. W ślad za firmami idą samorządy; zakazują w urzędach używania jednorazowych naczyń i butelek, co nie jest proste. „Brakuje wyraźnej podstawy prawnej w ustawie. Wojewodowie podważają więc uchwały podejmowane w tej sprawie” – tłumaczy Leszek Świętalski, ekspert ds. odpadów.

Jak czytamy, „wśród samorządów, które wprowadziły ograniczenia dotyczące plastiku, jest Wałbrzych”. „Trzeba edukować, informować. To tak jak z paleniem papierosów 30 lat temu. Mało kto pamięta, że palono je nawet u lekarza” – mówi cytowany przez gazetę Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

źródło:

Zobacz więcej