RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Gigantyczny przechwyt w USA. 10 mln fałszywych maseczek w rękach służb

Chodzi o maseczki typu N95 (fot. Reuters)
Chodzi o maseczki typu N95 (fot. Reuters)

Amerykańskie służby przechwyciły w ostatnich tygodniach łącznie ok. 10 mln fałszywych maseczek typu N95 chroniących przed COVID-19. Podróbki były sprzedawane w szpitalach, placówkach medycznych i agencjach rządowych w co najmniej pięciu stanach.

Sztuczna inteligencja szuka leków na COVID-19

Naukowcy opracowali nowy system oparty na uczeniu maszynowym. Jego zadaniem jest identyfikacja leków, które mogą być wykorzystywane do walki z...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak przekazała Associated Press, do ostatniego przechwycenia doszło w środę, kiedy agenci Homeland Security zabezpieczyli setki tysięcy podrobionych masek, rzekomo firmy 3M, w magazynie na Wschodnim Wybrzeżu, które miały zostać rozprowadzone.

Śledczy powiadomili również o 6 tys. osobach w co najmniej 12 stanach – w szpitalach, placówkach medycznych i innych – którzy mogli nieświadomie kupić podróbki. FBI wezwało ich do nieużywania masek medycznych. Zachęcono też pracowników medycznych do odwiedzania strony internetowej 3M w celu uzyskania wskazówek, jak rozpoznać podróbki.

Wiele przypadków oszustw


Fałszywe maski nie są testowane, czy spełniają normy N95 i mogą narazić pracowników medycznych na ryzyko, jeśli używają ich podczas leczenia pacjentów z COVID-19.

Firma 3M, mająca siedzibę w Maplewood w stanie Minnesota, jest jednym z największych światowych producentów maski N95, zatwierdzonej przez amerykański Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Firma dostarczyła około 2 mld masek N95 w 2020 r.

Czytaj więcej: RPA pierwsza na świecie będzie szczepić preparatem Johnson&Johnson

3M boryka się z coraz większą liczbą przypadków oszustw. W ciągu ostatniego roku organy ścigania przeprowadziły ponad 1250 nalotów, w wyniku których przechwycono miliony fałszywych masek. Firma wniosła kilkanaście pozwów sądowych w związku z doniesieniami o fałszerstwach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej