RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prokuratura: 15 tys. grzywny dla Nergala to kara zbyt łagodna, będzie sprzeciw

Oskarżyciel publiczny złoży sprzeciw od wyroku (fot. Per Ole Hagen/Redferns)
Oskarżyciel publiczny złoży sprzeciw od wyroku (fot. Per Ole Hagen/Redferns)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży sprzeciw od wyroku skazującego Adama Nergala Darskiego. Oskarżyciel publiczny uważa, że wymierzona muzykowi grzywna 15 tys. zł za obrazę uczuć religijnych to wyrok zbyt łagodny.

Postępowanie prokuratury ws. znieważenia uczuć religijnych przez „Nergala”

Warszawska prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie znieważenia uczuć religijnych. Chodzi o zdjęcie, na którym widać, jak muzyk Adam Darski...

zobacz więcej

O decyzji Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów poinformował mec. Jerzy Kwaśniewski,  prezes Instytutu na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris. „»Nergal«  skazany na 15.000 zł grzywny i 3.453 zł kosztów za obrazę uczuć relig. przez znieważenie obrazu NMP – publikując zdjęcia zniszczonego obrazu nadepniętego obutą nogą” – napisał na Twitterze mec. Kwaśniewski i zamieścił pod wpisem zdjęcie wyroku. Adwokat cytując sąd napisał, że „okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości”.

Sprzeciw wobec wyroku


Nergal w toku śledztwa nie przyznał się do zarzucanego czynu i odmówił składania wyjaśnień.  Adwokat wokalisty „Behemotha” Jacek Potulski powiedział we wtorek, że złoży sprzeciw wobec wyroku. – Sprzeciw od wyroku nakazowego którejkolwiek ze stron kasuje to rozstrzygnięcie i sprawa trafia na tryb postępowania – powiedział mec. Potulski.

Z wyrokiem nie zgadza się także oskarżyciel publiczny. Prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformowała w rozmowie z PAP w środę, że „prokuratura zgadza się z sądem w kwestii winy oskarżonego i okoliczności popełnienia przez niego zarzucanego mu czynu”, ale orzeczony przez sąd wymiar kary jest „zbyt łagodny”. Nie jest zgodny z oczekiwaniami prokuratury, która złoży do sądu sprzeciw.

Akt oskarżenia przeciw „Nergalowi”. Powodem obraza uczuć religijnych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciwko muzykowi Adamowi D., „Nergalowi”. Zarzuca mu się, że obraził uczucia religijne...

zobacz więcej

Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach od przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego


Akt oskarżenia przeciwko muzykowi Adamowi Nergalowi Darskiemu (muzyk wyraził zgodę na publikację danych osobowych, pseudonim jest jego oficjalnym drugim imieniem wpisanym do dowodu osobistego - dop. red)  został skierowany do sądu 1 lutego, wyrok nakazowy wydano 8 lutego.

„Działając za pośrednictwem sieci Internet znieważył publicznie przedmiot chrześcijańskiej czci religijnej w postaci osoby Matki Boskiej, w ten sposób, że na portalu społecznościowym Facebook, na oficjalnym profilu, umieścił zdjęcie prezentujące zniszczony obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej z umieszczonym w miejscu twarzy wskazanej postaci obutej nogi, które to zdjęcie opisał »on the set«, co w tłumaczeniu oznacza »na planie«, czym obraził uczucia religijne czterech osób” – informowała prokurator Skrzyniarz.

Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach od przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego.  W toku postępowania przesłuchano pokrzywdzonych, którzy jednoznacznie wskazali, że obrażone zostały ich uczucia religijne. Prokuratura powołała biegłego z zakresu religioznawstwa, z którego opinii „płynie jednoznaczny wniosek, że stąpanie butem po obrazie Matki Bożej stanowi obrazę uczuć religijnych”. 
 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej