RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nazwa Morze Białe jest rasistowska – twierdzą studenci. Żądają zmiany

Rektor powołała grupę roboczą do walki z rasizmem strukturalnym (fot.  Linnea Rheborg; Sergei Vlasov\TASS via Getty Images)
Rektor powołała grupę roboczą do walki z rasizmem strukturalnym (fot. Linnea Rheborg; Sergei Vlasov\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Studenci uczelni artystycznej Konstfack w Sztokholmie domagają się zmiany nazwy sali wystawienniczej „Morze Białe”. Ich zdaniem budzi ona skojarzenia rasistowskie i służy głównie białej młodzieży. Wykładająca na uczelni prof. Sara Kristoffersson zaznacza, że nazwa nie ma żadnego związku z rasizmem.

„Sos cygański” znika z półek. W konsekwencji dyskusji nt. rasizmu

Pod wpływem dyskusji nt. rasizmu, niemiecka firma Knorr zmienia nazwę „sosu cygańskiego”. Produkt zyska nazwę „sos paprykowy po węgiersku” –...

zobacz więcej

O skrócenie nazwy „Morze Białe” do jej pierwszego członu – „Morze” – wystąpili do władz uczelni obecni oraz byli studenci zrzeszeni w kolektywie artystycznym Brown Island (Brązowa Wyspa). Grupa przyjęła taką nazwę w ramach protestu wobec dominacji białych, dobrze sytuowanych kolegów.

„Czuliśmy się jak brązowa wyspa na morzu białych studentów. Nazwa sali tylko wzmocniła to doświadczenie” – twierdzą wnioskodawcy cytowani przez gazetę „Dagens Nyheter”. Kolektyw Brown Island proponuje, aby zmiana nazwy została dokonana w sposób uroczysty i upamiętniona tablicą.

Reakcja rektora


Rektor uczelni Maria Lantz powołała grupę roboczą do walki z rasizmem strukturalnym, a zmiana nazwy sali została uwzględniona w dyskusji.

Czytaj także: Uncle Ben's zmienia nazwę i logo. Powód: antyrasistowskie protesty

Propozycja została skrytykowana przez wykładającą na Konstfack prof. Sarę Kristoffersson oraz krytyka „Dagens Nyheter”. Uważa ona, że Morze Białe nie ma żadnego związku z rasizmem ani opresją, a jest nazwą historyczną, która powstała przez przypadek.

Morze Białe – pochodzenie nazwy


„Morzem Białym” nazwano w latach 50. zaadaptowane na galerię pomieszczenie z białymi ścianami w poprzedniej siedzibie szkoły w centrum Sztokholmu. Nazwa przetrwała, gdy uczelnia przeniosła się do obecnej siedziby w dzielnicy Telefonplan, do budynku po fabryce Ericssona. Morze Białe to również nazwa geograficzna morza śródlądowego, które oddziela Półwysep Kolski od zwartej części Rosji.

Konstfack jest największą wyższą szkołą artystyczną w Szwecji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej