RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zmarł aktor Mariusz Puchalski. „Będziemy pamiętać, słyszeć jego charyzmatyczny głos”

W wieku 68 lat zmarł poznański aktor i reżyser Mariusz Puchalski. O jego śmierci poinformował Teatr Nowy w Poznaniu.

Aktor Piotr Machalica nie żyje

Nie żyje znany aktor Piotr Machalica. O jego śmierci poinformowała aktorka Krystyna Janda. Kilka dni temu Machalica trafił do szpitala.

zobacz więcej

Mariusz Puchalski był absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1975). Debiutował 24 października 1974 roku na deskach Teatru Studyjnego tej szkoły w roli Pantalona w „Turandot. Księżniczce Chińskiej” Carlo Gozziego w reżyserii Waldemara Wilhelma.

W Teatrze Nowym Mariusz Puchalski pracował również jako reżyser


Aktorem zespołu Teatru Nowego w Poznaniu – gdzie podejmował się także reżyserii spektakli – Puchalski został w 1993 roku; wcześniej związany był m.in. z teatrami we Wrocławiu, Bydgoszczy, Zielonej Górze, widzowie mogli go także oglądać w spektaklach innych poznańskich scen - Teatru Polskiego, Teatru Wielkiego, Sceny na Piętrze i Mojego Teatru.

– Kiedy w finale I aktu spektaklu „Mister Barańczak” wychodził sam na scenę, by przejmująco zaśpiewać tekst Josifa Brodskiego, rozbawiona jeszcze chwilę wcześniej publiczność milkła nagle, poruszona. W tej niezwykle szczerej, osobistej interpretacji tylko w jeden wers trudno było uwierzyć: „Z tych, co mnie zapomnieli, złożyłoby się miasto”. Zapomnieć? Jego role i reżyserskie pomysły, rozmowy w kulisach, żarty, wspomnienia, anegdoty – przecież to wszystko chcemy i będziemy pamiętać, tak jak będziemy słyszeć jego charyzmatyczny głos – wspominali aktora koledzy z Teatru Nowego w Poznaniu.

„wielkopolska widownia pamięta wciąż wyreżyserowany przezeń »Kwartet« Ronalda Harwooda; był wreszcie autorem scenariuszy oraz tekstów kabaretu aktorskiego RAZ. W ostatnich latach widzowie mogli oglądać go w »Krzycz. Byle ciszej« w reż. Anety Groszyńskiej, »Chciałbym nie być« w reż. Adama Ziajskiego, »Holoubku, synu Picassa« w reż. Julii Szmyt, »Elvisie« w reż. Michała Siegoczyńskiego, »Dziadach« w reż. Radosława Rychcika oraz »Misterze Barańczaku« w reż. Jerzego Satanowskiego” – przypomniał na swojej stronie internetowej Teatr Nowy. Mariusz Puchalski był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy (1982), Białego Bzu - nagrody dla najpopularniejszego artysty scen poznańskich (1988) oraz Nagrody Jury Młodych XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2013). W styczniu 2013 roku otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

W styczniu 2021 roku aktor obchodził 68. urodziny.

-> Przeczytaj także: Pogrzeb Ryszarda Kotysa „Paździocha” w wielkiej tajemnicy. Aktor miał koronawirusa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej