RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czy USA zrezygnują z sankcji na Nord Stream 2? Niemcy szukają pomysłów

Co będzie z budową Nodr Stream 2? (fot. REUTERS/Oliver Denzer/File Photo/File Photo)
Co będzie z budową Nodr Stream 2? (fot. REUTERS/Oliver Denzer/File Photo/File Photo)

Niemcy liczą, że nowa administracja USA chce obniżyć temperaturę debaty na temat gazociągu Nord Stream 2 i pracują nad pomysłami, które mogłyby przedstawić ekipie Joe Bidena, aby przekonać ją do rezygnacji z sankcji – pisze dziennik „Financial Times”.

Gazociąg Nord Stream 2. Rzeczniczka Joe Bidena przekazała jego stanowisko

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden twierdzi, że gazociąg Nord Stream 2 jest dla Europy złym projektem. Tak oświadczyła w rozmowie z...

zobacz więcej

Według gazety, jednym z takich pomysłów jest koncepcja „snapbacku” – mechanizmu, który pozwoliłby Niemcom zamknąć Nord Stream 2, jeśli Rosja będzie wywierać presję na Ukrainę, na przykład poprzez arbitralne odcięcie dostaw przez jej system tranzytowy. Niektórzy niemieccy politycy argumentują, że jeśli uda się uzgodnić taki mechanizm, to gazociąg mógłby faktycznie wzmocnić siłę przetargową UE wobec Moskwy.

„Gdy NS2 zostanie sfinalizowany, powinniśmy mieć możliwość zatrzymania przepływu gazu, kiedy tylko uznamy to za konieczne. W ten sposób można uzyskać zupełnie inny rodzaj nacisku na Rosję” – powiedział Andreas Nick, poseł rządzącej CDU Angeli Merkel.

Ale jak wskazuje gazeta, zdefiniowanie snapbacków jest trudne: niemieccy urzędnicy chcą mieć możliwość podejmowania własnych decyzji, w zależności od kontekstu. Urzędnicy amerykańscy opowiadają się za automatycznym uruchamianiem mechanizmu. Mówią też, że Ukraina musi być zaangażowana we wszelkie dyskusje na ten temat. Poza tym taki środek byłby ryzykowny z prawnego punktu widzenia. Nord Stream 2 mógłby pozwać niemieckie władze, gdyby te przerwały przepływ gazu.

Jak pisze „FT”, innym dyskutowanym pomysłem jest wprowadzenie przez Niemcy swoistego moratorium na oddanie gazociągu do użytku, dopóki Rosja nie wykaże dobrej woli. „ Powinniśmy pomyśleć o uzależnieniu uruchomienia NS2 od zmiany zachowania Rosji – na przykład uwolnienia (opozycjonisty Aleksieja) Nawalnego lub poprawy sytuacji na wschodzie Ukrainy” – powiedział Nils Schmid, rzecznik SPD ds. polityki zagranicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej