RAPORT

Pogarda

Minister apeluje do KE: Przyznajcie się do bezprecedensowej porażki

Szczepienia na COVID-19 w UE. Michał Wójcik komentuje (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)
Szczepienia na COVID-19 w UE. Michał Wójcik komentuje (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

– Większość szczepionek wytwarza się w UE, a poziom zaszczepialności ludzi wynosi obecnie około 3 proc. – alarmuje w rozmowie z portalem tvp.info minister Michał Wójcik. Polityk podkreśla, że dawki przeciw COVID-19 nie docierają do państw członkowskich w ustalonym terminie i liczbie. – Tymczasem w Chinach zaszczepiono już dwa razy, a w Stanach Zjednoczonych aż trzy razy więcej obywateli niż w Unii – zaznacza.

Szefowa KE chwali Polskę za tempo szczepień. Dworczyk: To pokazuje nasz wysiłek

Wypowiedź von der Leyen pokazuje skalę wysiłku i starań włożonych w realizację Narodowego Programu Szczepień przez rząd, służbę zdrowia i tysiące...

zobacz więcej

Z danych rządowych wynika, że ogółem do tej pory w Polsce wykonano ponad 2,1 mln szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymało już ok. 1,5 mln osób, a drugą ponad 600 tys.

KORONAWIRUS – RAPORT

– Wczoraj wielki euroentuzjasta i były premier Belgii Guy Verhofstadt przyznał publicznie, że to, jak w Unii Europejskiej zorganizowano system zakupu szczepionek przeciw COVID–19, kończy się fiaskiem. Miał trochę racji, ale fiasko to zbyt delikatne słowo. Większość szczepionek wytwarza się w UE, a poziom zaszczepialności ludzi wynosi obecnie około 3 proc. – komentuje Michał Wójcik.

W rozmowie z portalem tvp.info minister podkreśla, że Polska na tym tle i tak wygląda bardzo dobrze.

Zobacz także -> Raport Ministerstwa Zdrowia. Skok liczby zakażeń

– Mówiła o tym nawet w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zasadniczo w całej Unii system szczepień działa jednak fatalnie – ocenia polityk.

Wójcik: W Unii zmarło już 700 tys. osób

Szydło punktuje Brukselę. Mocne wystąpienie i apel ws. szczepionek [WIDEO]

Europosłanka PiS Beata Szydło powiedziała w Parlamencie Europejskim, że Komisja Europejska, podpisując umowy ws. szczepionek, przejęła na siebie...

zobacz więcej

Michał Wójcik uważa, że polski rząd i służba zdrowia dobrze przygotowały się do szczepień przeciwko koronawirusowi. – I moglibyśmy szczepić znacznie więcej osób niż dotychczas, ale szczepionki nie są nam przekazywane zgodnie z harmonogramem – zaznacza.

Jak uważa, „Komisja Europejska powinna przyznać się do bezprecedensowej porażki, a zaraz potem naprawić ten bałagan”.

– Komisja musi egzekwować to, że jest stroną porozumienia, a szczepionki w określonym czasie i liczbie miały trafić na europejski rynek – mówi. Nasz rozmówca ocenia, że „nie może być tak, iż w Unii zmarło już od początku epidemii 700 tys. osób i jest to bezrefleksyjne”.

Zobacz także -> Covid niszczy życie studenckie. Magisterka przed monitorem

– W niektórych krajach koronawirus wywołał potężny kryzys gospodarczy. Tymczasem szczepionki produkowane są głównie w Europie. Tymczasem w Chinach zaszczepiono już dwa razy, a w Stanach Zjednoczonych aż trzy razy więcej niż w Unii – podkreśla polityk.

Szczepienia. Szefowa KE o Polsce

Ochojska informuje o skandalu ws. pomocy humanitarnej. Mamy odpowiedź MSZ

Europosłanka KO Janina Ochojska powołując się na organizacje pozarządowe poinformowała w sieci, że rząd nie wywiązał się z umowy wysłania 150 domów...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przyznała, że jeśli chodzi o walkę z COVID-19, UE nie jest na etapie, na jakim chciałaby być. – Byliśmy zbyt optymistyczni, jeśli chodzi o dostawy szczepionek – mówiła.

Polskę wskazała z kolei jako przykład państwa, które najlepiej radzi sobie z procesem szczepień obywateli w UE.

– W Polsce od początku lutego 94 proc. personelu medycznego domów spokojnej starości i 80 proc. pensjonariuszy zostało zaszczepionych, 93 proc. w Danii, we Włoszech – ponad 4 proc. całej populacji. Te trzy przykłady pokazują, że kampania szczepień w Europie naprawdę przyspieszyła – mówiła von der Leyen.

Zobacz także -> Halicki twardo o aborcji i zachowaniu Barbary Nowackiej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej