RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ptasia grypa na Pomorzu. Martwe łabędzie przymarzły do lodu, służby alarmują

Ptaki przymarzły do tafli lodu (fot. Facebook/Straż Miejska we Władysławowie)
Ptaki przymarzły do tafli lodu (fot. Facebook/Straż Miejska we Władysławowie)

W województwie pomorskim rozprzestrzenia się ptasia grypa. Służby zaapelowały do mieszkańców Władysławowa, by nie zbliżali się do łabędzi w Zatoce Puckiej.

Nowe ogniska ptasiej grypy. Prawie 400 tysięcy kur do likwidacji

Główny Lekarz Weterynarii poinformował we wtorek o wyznaczeniu kolejnych trzech ognisk grypy ptaków: w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz...

zobacz więcej

Na Pomorzu coraz więcej ptaków pada z powodu ptasiej grypy. Kilka dni temu lokalne media informowały, że trzy martwe łabędzie zostały odnalezione w parku miejskim w Wejherowie. Park zamknięto.

Służby apelują do ludzi, by nie zbliżali się do zwierząt żywych ani padłych. Ma to ograniczyć jego transmisję. Warto zaznaczyć, że ta choroba nie jest groźna dla człowieka.

W poniedziałek Straż Miejska we Władysławowie zaapelowała do mieszkańców gminy o niezbliżanie się do łabędzi na Zatoce Puckiej oraz do innych ptaków przebywających w gminie.

„Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia ptasiej grypy w związku ze stwierdzeniem w przeciągu ostatnich dni dużej ilości martwych zwierząt w Powiecie Puckim. Do momentu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji, prosimy o rozwagę i zastosowanie się do naszego apelu” – podano.

W związku z nowymi przypadkami ptasiej grypy odbyło się spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego. Martwe ptaki zostały zabezpieczone do badań.

������‼ UWAGA ‼������ ���� Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Władysławowo o niezbliżanie się do łabędzi na Zatoce...

Opublikowany przez Straż Miejska we Władysławowie Poniedziałek, 15 lutego 2021

Wysoce zjadliwa grypa wśród indyków. Stado w Puławach liczy 117 tys. sztuk

Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie drugiego w tym półroczu ogniska grypy ptaków. 34. ognisko wykryte w 2020 r. stwierdzono w...

zobacz więcej

Wioletta Drygas-Bogucka, powiatowy lekarz weterynarii w Wejherowie, poinformowała, że wprowadzone zostaną nakazy i zakazy dla hodowców, by dzikie ptaki nie miały dostępu do domowego ptactwa.

– Ptaki będą musiały być w zamknięciu. Będzie zakaz organizowania targów, wystaw i konkursów z udziałem drobiu – powiedziała portalowi money.pl.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków – zarówno dzikich, wolno żyjących, jak i dla drobiu hodowanego.

Hodowcom drobiu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowania odpowiednich środków bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków. Te środki to m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Hodowcy powinni informować też odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach.

źródło:
Zobacz więcej