RAPORT

Pogarda

Ochojska informuje o skandalu ws. pomocy humanitarnej. Mamy odpowiedź MSZ

Janina Ochojska (fot. arch. PAP/Jan Karwowski)
Janina Ochojska (fot. arch. PAP/Jan Karwowski)

Najnowsze

Popularne

Europosłanka KO Janina Ochojska powołując się na organizacje pozarządowe poinformowała w sieci, że rząd nie wywiązał się z umowy wysłania 150 domów modułowych do odbudowy spalonego obozu Moria w Grecji. – Są takie sprawy, których nie należy wykorzystywać do ataków politycznych, zwłaszcza jeżeli nie sprawdzi się wcześniej, jakie są fakty – mówi portalowi tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Zaznacza, że domy trafiły do potrzebujących już kilka miesięcy temu.

Donald Trump atakuje lidera Republikanów

Donald Trump zaatakował przywódcę mniejszości republikańskiej w Senacie Mitcha McConnella. Według Agencji Reutera sygnalizuje to narastanie...

zobacz więcej

Janina Ochojska zaznaczyła, że po tragicznym pożarze premier Mateusz Morawiecki zapowiadał pomoc.

„Przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na Lesbos sygnalizują, że pomoc z Polski najprawdopodobniej nie dotarła na wyspę – nie widać takich domów w obozie tymczasowym, utworzonym po zniszczeniu Morii” – napisała Ochojska w opublikowanym w sieci dokumencie skierowanym do szefa rządu.

Jak zaznaczyła przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej, zainteresowała się sprawą, bo rząd „systematycznie odmawia przyjmowania nawet sierot z przepełnionych obozów, argumentując to skuteczną pomocą na miejscu”. 

Rozpowszechniając informacje o rzekomym braku pomocy, Ochojska zwróciła się do internautów. „Jeśli chcecie i możecie, drodzy Twitterowicze, wesprzeć organizacje działające na miejscu, na Lesbos, to zachęcam Was do wpłaty na naszą zbiórkę” – i dodała link.

Jabłoński: To przykre


Tymczasem zdaniem Pawła Jabłońskiego 156 domów modułowych zostało przekazanych Grecji już na początku października.

Zobacz także:  Ochojska atakuje Jakiego. Jako dowód przytacza znanego fejka

– Wczoraj sprawdzałem, czy pani Ochojska weryfikowała w MSZ informacje o braku pomocy. Nie znalazłem żadnej informacji o tym, by próbowała jakoś potwierdzić te doniesienia, zanim puściła je w świat – mówi portalowi tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Ochojska: Dostarczanie szczepionek powinny nadzorować „Wyborcza” i TVN

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk przekazał, że już za kilka dni do Polski trafią pierwsze szczepionki na COVID-19....

zobacz więcej

Jak ocenia polityk, są takie sprawy, których nie należy wykorzystywać do ataków politycznych, zwłaszcza jeżeli nie sprawdzi się wcześniej, jakie są fakty.

– To powinna być podstawa. Rozpowszechniając jakiekolwiek informacje, trzeba najpierw sprawdzić, czy są one zgodne z rzeczywistością. Mam wrażenie, że pani europoseł tego nie zrobiła. Oceniam to szczególnie negatywnie, bo w przeszłości pani Ochojska sama była mocno zaangażowana w pomoc humanitarną. To przykre, że próbuje wykorzystywać niesprawdzone informacje do ataków na rząd – mówi wiceminister.

Paweł Jabłoński stwierdza w rozmowie z nami, że rząd udziela pomocy humanitarnej w szerokim zakresie i dokładnie o tym informuje. Jak zaznacza, „wystarczyło więc sprawdzić komunikaty, które pojawiały się w oficjalnych serwisach ministerstwa spraw zagranicznych”.

Szczepionki na COVID i TVN

Kolejny pożar w obozie dla uchodźców na wyspie Samos

W obozie dla uchodźców Vathy na greckiej wyspie Samos wybuchł w niedzielę wieczorem pożar. Jak poinformował lokalny portal „Samos24”, strażakom...

zobacz więcej

O Janinie Ochojskiej było ostatnio głośno pod koniec roku. Europosłanka Koalicji Obywatelskiej twierdziła wtedy, że temat szczepionek jest zbyt poważny dla rządu,  więc powinny się tym zająć TVN i „Gazeta Wyborcza”. Zapewniała, że państwo kierowane przez Zjednoczoną Prawicę z pewnością sobie z tym nie poradzi.

Zobacz także:  Blisko 10 mln ton żywności marnuje się w Polsce co roku

– Z tego co wiem, część pracowników TVN faktycznie zajęła się szczepionkami i zrobili to przed medykami, ale ja nie zajmuję się prowadzeniem rejestrów fake newsów, które różni politycy próbują podawać dalej. Mam tylko nadzieję, że na przyszłość pani europoseł będzie dokładniej sprawdzała informacje, zanim poda kłamstwo w świat – podsumowuje Paweł Jabłoński.

Na Twitterze do sprawy odniosła się również Janina Ochojska. Zwracając się do Pawła Jabłońskiego napisała: „Proszę czytać dokładnie. Nie pytam, czy zostały wysłane, ale o to, czy dotarły na Lesbos i czy służą uchodźcom ze spalonego obozu Moria".

Jak podkreśliła Ochojska, pomoc jest efektywnym i przemyślanym działaniem gdy dociera bezpośrednio i szybko do potrzebujących.

Europosłanka zwróciła się również do ambasadora Polski w Grecji: „Szanowny Panie Ambasadorze, każda NGO zajmująca się pomocą jest zobowiązana doprowadzić ją do końca. Domy były przeznaczone dla obozu Moria i tam nie dotarły."

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej