RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co ma Hołownia, czego nie ma Budka? Hennig-Kloska wyjaśnia

Paulina Hennig-Kloska przeszła do partii Szymona Hołowni (fot.  PAP/Marcin Obara Andrzej Grygiel)
Paulina Hennig-Kloska przeszła do partii Szymona Hołowni (fot. PAP/Marcin Obara Andrzej Grygiel)

Stosunki między koalicjantami a Platformą Obywatelską w ostatnich tygodniach były trudne, w wielu aspektach czuliśmy się marginalizowani – mówi była posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska, która przeszła z KO do Polski 2050. W Radiu ZET pytana była, „dlaczego mydliła oczy” partyjnym kolegom i dziennikarzom, zarzekając się jeszcze kilka dni temu, że „transferu” nie będzie. Jak przyznaje, wówczas z Hołownią „nie zgadzała się w kwestiach fundamentalnych”. Wyjaśnia też, czego brakuje liderowi PO Borysowi Budce.

Posłanka nabiła dziennikarzy w butelkę. Teraz się tłumaczy

W ubiegłym tygodniu dziennikarze ujawnili, że Paulina Hennig-Kloska przechodzi z KO do Polski 2050. Wówczas posłanka zarzuciła im, że podają...

zobacz więcej

Na stronie Sejmu w zakładce Kluby i koła zamieszczona została informacja o powstaniu koła poselskiego Polski 2050, które tworzą: Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha i Paulina Hennig-Kloska. Stało się to możliwe dzięki przejściu tej ostatniej, wcześniej posłanki Nowoczesnej z klubu Koalicja Obywatelska, do ugrupowania Szymona Hołowni.

Hennig-Kloska zmieniła zdanie


W radiowym wywiadzie posłanka zapewnia, że ich celem nie jest teraz „ekspansja w Sejmie” i poszerzanie koła. Opowiedziała też o swoich powodach rozstania z KO.

Zobacz także: Transfer z Nowoczesnej do Polski 2050. Poseł KO: Hołownia dzwonił z 50 razy [WIDEO]

Pierwsze mówiące o przejściu do Szymona Hołowni pojawiły się już w ubiegłym tygodniu. Wówczas posłanka Nowoczesnej zaprzeczyła doniesieniom mediów.

W poniedziałek, gdy transfer okazał się faktem i został potwierdzony oficjalnie, dziennikarka Dominika Długosz skomentowała na Twitterze: „Pani poseł, przecież na korytarzu w Sejmie mówiła pani do nas w czwartek, że nie może pójść do Hołowni, bo się nie zgadzacie w sprawach fundamentalnych. Jest to poziom absurdu, który nawet mnie – po 25 latach pracy z politykami – zaskakuje”. – To prawda, miałam wtedy takie odczucia. Pojawiły się wątpliwości, ale kolejne trzy dni je rozwiały – przyznała przedstawiciela Polski 2050.

„Szłapka mija się z prawdą”


Odniosła się też do rozmów z liderem Nowoczesnej Adamem Szłapką, który informował media, że do późnych godzin w niedzielę negocjował pozostanie Hennig-Kloski w partii. Jej zdaniem „Szłapka mija się z prawdą, bo ostatni raz rozmawiali w niedzielę rano”. Nowoczesna dzisiaj nie prowadzi własnego projektu politycznego, stanęła w miejscu i to prawda, że takiej polityki mam dość – dodała.

Szef Nowoczesnej przerywa milczenie ws. odejścia posłanki. Prosi PiS o pomoc

„Panie Adamie Szłapka, Pan to masz rękę do ludzi” – napisał na Twitterze przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof...

zobacz więcej

Pytana o wspomniane „fundamentalne różnice” dzielące ją z Szymonem Hołownią, zapewniła, że to przeszłość i „znaleźli wspólne DNA: od gospodarki po światopogląd”. Na uwagę o sprawy aborcji przyznała jednak: „W kwestii aborcji faktycznie mamy jedyny punkt, w którym jestem z Szymonem Hołownią rozbieżna. Uznaliśmy, że każdy może mieć swój pogląd, ale Polacy też są tu podzieleni”. Hennig-Kloska opowiada się za legalizacją aborcji do 12. tygodnia ciąży.

Koalicjanci marginalizowani w KO


W radiowej rozmowie padło też pytanie o to, „co ma Szymon Hołownia, czego nie ma Borys Budka”.

– Widzę w nim autentyczność i chęć wprowadzenia nowej jakości do polskiej polityki – odpowiedziała posłanka.

Jej zdaniem problem w Koalicji Obywatelskiej jest głębszy. – Na poziomie KO nie toczy się dziś dyskusja o wspólnych kwestiach programowych. (…) Stosunki w ostatnich tygodniach między koalicjantami a PO były trudne. W wielu aspektach czuliśmy się marginalizowani, nie wsłuchiwano się w nasz głos i nie uwzględniano naszych postulatów – tłumaczy Hennig-Kloska.

Przyznała, że członkowie Nowoczesnej o ostatniej propozycji liderów PO, czyli Koalicji 276, dowiedzieli się z mediów.

Zobacz także: Zostawiła Szłapkę i Budkę dla Hołowni. Kim jest Paulina Hennig-Kloska?

źródło:
Zobacz więcej