RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Państwo płaci za niespełnione marzenia o maluchu i dużym fiacie

W PRL fiaty 126p (na górze) i 125p były marzeniem milionów Polaków (fot. Shuttestock/Roman Belogorodov; PAP/Paweł Supernak)
W PRL fiaty 126p (na górze) i 125p były marzeniem milionów Polaków (fot. Shuttestock/Roman Belogorodov; PAP/Paweł Supernak)

Po ponad trzech dekadach od zmiany systemu w Polsce państwo wciąż wypłaca rekompensaty tym, którzy nigdy nie doczekali się spełnienia obietnicy Wojciecha Jaruzelskiego. Chodzi o osoby, które w RPL zapisały się na malucha lub dużego fiata, ale samochodu nie dostały, bo komunizm upadł. Minister finansów wydał nowe obwieszczenie w tej sprawie, regulujące wysokość rekompensat. Można dostać nawet blisko 20 tys. zł.

Desantowy Fiat 126p. Miał być zrzucany razem z komandosami

zobacz więcej

Powodem ciągnącego się od lat zamieszania są przedpłaty na nowe polskie samochody, wprowadzone na początku lat 80. XX wieku przez rząd Wojciecha Jaruzelskiego. Odkładając systematycznie środki na książeczce oszczędnościowej, można było liczyć na kupno samochodu. Marzeniem Polaków były fiaty 125p i 126p.

Niektórzy nigdy nie doczekali się auta


Pieniądze to jednak nie wszystko – po zgromadzeniu potrzebnej kwoty (dla przykładu: popularny maluch kosztował ok. 20 średnich pensji), konieczne było jeszcze szczęście w losowaniu.

Ci, którzy z każdym kolejnym losowaniem szczęścia nie mieli, musieli czekać nawet latami. A tymczasem system komunistyczny upadł, a z zachodu zaczęły napływać zupełnie inne samochody. W 1996 r. przyjęto ustawę, która gwarantowała zwrot wpłaconych na malucha lub dużego fiata pieniędzy.

Zaprojektowano nową, elektryczną wersję Fiata 126

Włoskie studio projektowe zaprezentowało nową, elektryczną wersję Malucha. Z wyglądu niewiele różni się od najpopularniejszego samochodu PRL....

zobacz więcej

Po kilku dekadach niektórzy zapomnieli, że przysługuje im rekompensata.

Ile można dostać rekompensaty za fiata 126p lub FSO 1500?


Minister finansów co kwarta, w formie obwieszczenia, publikuje nowe kwoty rekompensat, z uwzględnieniem m.in. odsetek i waloryzacji.

Najnowsze dane przedstawiono w obwieszczeniu z 8 lutego 2021 r:

13 852 zł za przedpłatę wniesioną na zakup fiata 126p – „malucha”;

19 629 zł w przypadku przedpłaty na samochód marki FSO 1500, czyli dużego fiata 125p.

Ustawa z 1996 r. nie wskazuje terminu umorzenia roszczeń za samochody, które nigdy nie wjechały do garaży właścicieli – podaje money.pl.

Zobacz także: Nawet 1500 zł dla każdego. Jak skorzystać z ulgi w PIT za 2020 rok

źródło:
Zobacz więcej