RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Arktyczne mrozy, tornado. Ponad 20 ofiar zimy w USA

Przez noc w Chicago spadło ponad 45 cm śniegu (fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY)
Przez noc w Chicago spadło ponad 45 cm śniegu (fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY)

Najnowsze

Popularne

Burza śnieżna Uri spowodowała w USA śmierć co najmniej 20 osób. Trzy inne to ofiary śmiertelne tornado w stanie Karolina Północna. Miliony ludzi pozostają bez prądu, a także wody.

Bestia w USA. Niemal połowa Amerykanów otrzymała alerty pogodowe

Do niemal 170 mln Amerykanów meteorolodzy wysłali ostrzeżenia z powodu niebezpiecznych warunków pogodowych, oblodzonych dróg, przerw w dostawie...

zobacz więcej

Z milionami domów pozbawionych prądu i najniższymi temperaturami od dziesięcioleci, mieszkańcy Teksasu mieli w następstwie burzy śnieżnej Uri straszną noc. Kiedy temperatura spadła (do kilkunastu stopni Celsjusza poniżej zera) ludzie desperacko szukali sposobów by się ogrzać, co czasami prowadziło do śmiertelnych skutków – informował pogodowy kanał telewizyjny.

Z powodu trudnych warunków atmosferycznych wiele osób doznało obrażeń, są też ofiary w ludziach. W niektórych przypadkach wobec przerwania dostaw energii elektrycznej ludzie próbowali się ogrzać w inny sposób. Jeszcze inni ginęli w wypadkach samochodowych w trakcie śnieżyc i w następstwie oblodzenia dróg.

Wśród śmiertelnych ofiar jest pięcioro dzieci. W Sugar Land w Teksasie w pożarze zginęła kobieta i jej troje wnuków.

W Houston kobieta i dziewczynka zmarły z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Według policji zostawiły prawdopodobnie uruchomiony samochód w garażu.

W pobliżu Millington w stanie Tennessee utonął 10-letni chłopiec przechodząc przez zamarznięty staw. Jego sześcioletnia siostra jest w krytycznym stanie.

Kolejne awarie w Warszawie. „Miejskich włodarzy zaskakują oczywiste rzeczy”

– To nie jest wina moja czy pana, że gdzieś pękła rura. A my musimy z tego powodu cierpieć, bo pomimo mrozu, nie mamy ogrzewania czy ciepłej wody –...

zobacz więcej

Tornado


Przez miasteczko Ocean Isle Beach w Karolinie Północnej przeszło w poniedziałek tornado. Żywioł zabił trzy osoby i ranił 10.

Na południu, w rejonie środkowego Atlantyku i na północnym wschodzie, we wtorek rano kilka milionów gospodarstw domowych i firm nie miało prądu. W samym Teksasie przed południem było ich ponad 4,4 mln. Arktyczne powietrze spowodowało rekordowe zapotrzebowanie na energię, co wywołało awarię stanowej sieci energetycznej.

Firma Southwest Power Pool, która zarządza siecią energetyczną w części 14 stanów, ostrzegła, że zapotrzebowanie na energię przekroczyło jej możliwości.

Czytaj więcej: Stan wody w Wiśle w okolicy Płocka wciąż wysoki [GALERIA]

Awarie spowodowały też zamknięcie stacji uzdatniania wody. Setkom tysięcy ludzi nakazano gotowanie wody przed jej użyciem, także po przywróceniu dostaw prądu.

Według prognoz National Weather Service oczekiwane są obfite opady śniegu i marznącego deszczu na części obszarów Wielkich Jezior i na północnym wschodzie. Ulewy i burze przejdą na południu Florydy, co może doprowadzić do gwałtownych powodzi. Kolejna burza śnieżna zapowiadana jest w środę na południu na środkowym zachodzie USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej