RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż. Jedno z ugrupowań z pierwszej trójki odnotowało znaczący spadek

Ruch Hołowni uzyskał 15 proc. w sondażu (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Ruch Hołowni uzyskał 15 proc. w sondażu (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

W lutym wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie (31 proc.) uzyskało PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem. Drugie miejsce zajęła KO (18 proc.), a trzecie Polska 2050 Szymona Hołowni (15 proc.) – wynika z sondażu Kantar.

Nowy sondaż partyjny. Ile mandatów dla PiS, a ile PO i Hołowni?

Prawo i Sprawiedliwość znów z najlepszym wynikiem spośród wszystkich sił parlamentarnych – wynika z badania pracownik Estymator dla portalu...

zobacz więcej

W najnowszym badaniu Kantar zapytano respondentów, czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się po epidemii koronawirusa. Chęć udziału w takich wyborach zadeklarowało 69 proc. Polaków. 32 proc. z nich zdecydowana jest wziąć udział w głosowaniu, natomiast 37 proc. - raczej planuje uczestniczyć w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów - 11 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 9 proc. osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach. W porównaniu do wyników ze stycznia o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek osób raczej nie planujących wzięcia udziału w wyborach oraz tych zdecydowanych na wzięcie udziału w wyborach. Odsetek badanych niepotrafiących udzielić odpowiedzi na to pytanie spadł o 1 punkt procentowy, podobnie jak tych raczej planujących zagłosować.

Ruch 2050 dogania KO


Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem osiągając wynik na poziomie 31 proc.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) posiadającej 18 proc. głosów. Kolejną pozycję zająłby Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który otrzymał poparcie 15 proc. wyborców.

Najnowszy sondaż. Wynik PiS zmienił się aż o 3,5 pkt proc.

W polskiej polityce wciąż dużo się dzieje. Najnowszy sondaż pokazuje, że największa grupa wyborców wciąż ufa Prawu i Sprawiedliwości. Spada z kolei...

zobacz więcej

Na dalszych miejscach uplasowały się Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 7 proc. oraz Konfederacja z poparciem na poziomie 6 proc. Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska osiągając 4 proc. poparcia wyborczego oraz ugrupowanie Kukiz'15 uzyskując 2 proc. głosów.

Spadek poparcia dla KO


W porównaniu do stycznia odnotowano wzrost poziomu poparcia dla PiS (o 2 punkty procentowe), dla Polski 2050 (o 1 punkt procentowy), Lewicy (o 1 punkt procentowy) i Konfederacji (także o 1 punkt procentowy). Spadek poparcia odnotowała natomiast Koalicja Obywatelska (o 5 punktów procentowych). Poparcie dla ugrupowań PSL-Koalicja Polska oraz Kukiz'15 nie zmieniło się.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Badanie Kantar przeprowadzono w dniach 5-10 lutego 2021 r. na reprezentatywnej próbie 983 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Sondaż wykonano techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo

źródło:

Zobacz więcej