RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

10-kilometrowy słup pyłu nad Etną. Co z połączeniami lotniczymi? [WIDEO]

Widowiskowa erupcja wulkanu Etna na Sycylii rozpoczęła się we wtorek po południu. W rejonie Katanii unoszą się kłęby dymu, a z krateru wulkanu wypływają ogromne ilości lawy.

To jedna z najbardziej spektakularnych erupcji wulkanu w ostatnim czasie - podkreślają eksperci. Z obserwacji prowadzonych przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii wynika, że aktywność ta narasta. 

Mieszczący się w Tuluzie Ośrodek Ostrzegania przed Pyłem Wulkanicznym zajmujący się potencjalnymi zagrożeniami ze strony takich zjawisk w ruchu lotniczym oszacował, że kłęby pyłu wulkanicznego wznoszą się do pułapu 330 (33 tys. stóp, ponad 10 km) i poruszają się z prędkością 25 węzłów (45 km/h) na południe. Nie ma informacji o poszkodowanych. Włoskie władze wstrzymały ruch lotniczy w rejonie wulkanu i zamknęły lotnisko w Katanii. Zebrał się też sztab kryzysowy. Specjaliści podkreślają, że to największa erupcja Etny w ostatnich latach. -> Przeczytaj także: Starcie tytanów natury: grzmoty vs. wulkan. Sfotografowano spektakularne zjawisko

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej