RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielokrotnie gwałcił 11-letnią uczennicę. Sąd skazał go na karę śmierci

Indie wprowadziły karę śmierci za gwałt na dzieciach poniżej 12. roku życia (fot. Faisal Khan/Anadolu/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Indie wprowadziły karę śmierci za gwałt na dzieciach poniżej 12. roku życia (fot. Faisal Khan/Anadolu/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Sąd w Patnie orzekł karę śmierci dla dyrektora prywatnej szkoły za wielokrotne gwałty na 11-letniej uczennicy. Nauczyciel, który pomagał dyrektorowi, otrzymał dożywocie. W Indiach zaostrzono kary za gwałty na dzieciach po protestach po gwałcie i morderstwie na 8-latce w 2018 r.

Wypchnął żonę z pociągu. Byli dwa miesiące po ślubie

26-letnia kobieta poniosła śmierć po tym, jak jej mąż celowo wypchnął ją z jadącego pociągu – poinformowała policja w indyjskim Mumbaju. Sprawca...

zobacz więcej

„Mając na uwadze naturę sprawy wytoczonej przeciw głównemu oskarżonemu Arvindowi Kumarowi, który popełnił gwałt na ofierze,  nie jestem w stanie zasądzić kary niższej niż kara śmierci" - dziennik "The Times of India” cytuje poniedziałkowy werdykt sądu w Patnie, w stanie Bihar.

Dziewczynka zaszła w ciążę


Oprócz  kary śmierci dla dyrektora szkoły  sąd nakazał zapłatę 1,5 mln rupii (ok. 76 tys. zł) zadośćuczynienia rodzinie dziewczynki oraz 100 tys. rupii (ok. 5 tys. zł) grzywny. Drugi z oskarżonych, nauczyciel Abhishek Kumar, za udzielanie pomocy przełożonemu otrzymał dożywocie bez możliwości skrócenia kary, ma też przekazać 50 tys. rupii (ok. 2,5 tys. zł) rodzicom ofiary.

– Sprawa ujrzała światło dziennie, gdy ofiara zaczęła wymiotować – powiedział dziennikowi Suresh Chandra Prasad, specjalny prokurator przydzielony do śledztwa. Zaniepokojeni rodzice „wzięli ją do lekarza, który przy badaniu odkrył, że dziecko jest w ciąży” – tłumaczył, dodając, że sąd zezwolił na aborcję.

Ponad miliard ludzi ma zakaz wychodzenia z domu. Koronawirus w Indiach

Całkowitą blokadę kraju i zakaz opuszczania domów przez 21 dni od północy ogłosił premier Indii Narendra Modi w przemówieniu telewizyjnym. Decyzję...

zobacz więcej

Nauczyciel wysyłał 11-latkę do dyrektora


Rodzice dziewczynki zgłosili sprawę we wrześniu 2018 r. 29-letni nauczyciel wysyłał dziewczynkę do pokoju dyrektora pod pretekstem oceny szkolnych prac. Według prokuratury dziecko było tam gwałcone przynajmniej sześć razy w ciągu dwóch miesięcy przez 31-letniego dyrektora szkoły.

W lutym 2020 r. sąd w Delhi skazał 12 osób na dożywocie za trwające pięć lat tortury i gwałty na 42 dziewczynkach w domu dziecka w stanie Bihar. Sąd nie zdecydował się na zastosowanie kary śmierci, a na ławie oskarżonych zabrakło urzędników nadzorujących placówkę.

Zobacz także: Brytyjski koncern zawarł ugody z kobietami w Kenii i Malawi. Oskarżały ochroniarzy m.in. o gwałty

Pod koniec kwietnia 2018 r. Indie wprowadziły karę śmierci za gwałt na dzieciach poniżej 12. roku życia.  Zmiany w prawie wprowadzono po protestach w największych miastach kraju, gdy w okręgu Kathua brutalnie zgwałcono i zamordowano 8-letnią dziewczynkę. 

źródło:

Zobacz więcej