RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fiasko akcji PO ws. TVP Info? „Nikt nie chce pomóc partii, która się wykrwawia” [WIDEO]

Liderzy PO ogłosili zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu RTV. „Wprost” informuje, że akcja cieszy się znikomym zainteresowaniem. – Nikt nie chce pomagać partii, która się wykrwawia. Zbieranie podpisów w czasie pandemii jest nieodpowiedzialne. Wiosną marszałek Senatu mówił o „kopertach śmierci” i jak niebezpieczne jest przekazywanie papierowych treści komukolwiek. Teraz zapraszają do biur poselskich, kiedy powinniśmy do minimum ograniczyć naszą mobilność – zauważył w rozmowie z tvp.info poseł PiS Robert Gontarz.

Trzaskowski ma obsesję na punkcie TVP Info? „PO chciałaby w zamian ARD albo ZDF” [WIDEO]

Rafał Trzaskowski wyraził w Radiu Zet podejrzenie, że pytania, które otrzymuje od słuchaczy w rzeczywistości są pytaniami TVP Info. – To jakaś...

zobacz więcej

Znikome zainteresowanie zbiórką podpisów w sprawie likwidacji TVP Info


Wielką zbiórkę podpisów pod projektem obywatelskim zapowiedział 6 lutego wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Przewodniczący PO Obywatelskiej Borys Budka prosił o wizyty w biurach poselskich, aby poprzeć akcję lub pozyskać karty do zbiórki. „Gdy ogłosili zbieranie podpisów pod likwidacją TVP Info i abonamentu RTV, to regionalni działacze zaczęli im wysyłać zdjęcia Polski w śniegu z pytaniem, gdzie mają stawiać stoliki do podpisów – powiedział tygodnikowi „Wprost” jeden z polityków związanych z PO. „Na razie zbieranie podpisów idzie jak krew z nosa (…) Przez tydzień w biurze nie pojawił się nikt, kto chciałby podpisać się pod naszą inicjatywą” – żalił się tygodnikowi polityk PO. Po co największej partii opozycyjnej zbieranie podpisów w takiej kwestii w czasie pandemii i mrozów? – PO chciała pokazać tą zbiórką, że umie jednoczyć opozycję, a nie potrafi jednoczyć opozycji. Lewica nie chce brać w tym udziału, nie zgadza się na likwidację TVP Info. Za każdym razem, kiedy PO rzuca jakiś pomysł, to dochodzi do jego „przestrzelenia” – ocenił poseł Gontarz z PiS.

Zobacz także: Polityk PO o likwidacji TVP Info: Będę namawiał, ale obywatelskiego poruszenia nie ma

Mirosław Suchoń z KO: Pytanie, czy w PO w ogóle chce zbierać podpisy pod tym projektem


Nowoczesna zamierza pomóc PO w zbiórce podpisów? – To jest oczywiście pytanie do Platformy, czy chce w ogóle zbierać podpisy pod tym projektem, czy to będzie proces, który będzie miał miejsce. Zobaczymy. Nowoczesna ma swój projekt ustawy o mediach publicznych. Uważamy, że trzeba to naprawić, reformować. Likwidacja jest najprostszym, ale nie zawsze dobrym pomysłem – odpowiedział poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń. Czy PO naprawdę chce likwidować TVP Info? Według informatorów „Wprost” w partii dominuje przekonanie, żeby zmienić nazwę, logo i profil tej stacji, a nie ją likwidować. – To jest pytanie do Platformy Obywatelskiej, jeżeli sami posłowie PO mówią, że nie ma identyfikacji z tym projektem. Pytanie, jak przebiegały dyskusje, dlaczego go zgłoszono – stwierdził Suchoń. Zdaniem parlamentarzyści nie było dyskusji o likwidacji TVP Info z partnerami Platformy Obywatelskiej w ramach Koalicji Obywatelskiej. Przed prezentacją programową Budki i Trzaskowskiego nawet politycy PO twierdzili, że nie mają pojęcia, co zostanie tam ogłoszone.

Tomasz Rzymkowski z PiS: PO nie będzie pamiętać o tych postulatach, tak jak Schetyna zapomniał „sześciopaku Schetyny”


Czy w razie dalszego fiaska inicjatywy politycy PO zapomną o projekcie obywatelskim? – Grzegorz Schetyna zapomniał o „sześciopaku Schetyny”, za chwilę zapomnimy o „Koalicji 276” i zapomną również o tym postulacie. Zanim przejęli władzę, też zapomnieli o referendach, JOW-ach. Dla mnie to niepojęty skandal. Nie znam sytuacji w świecie Zachodu, w którym jakaś formacja zbierałaby podpisy pod ustawą, która likwiduje media publiczne czy uderza w wolność słowa. Głównym zarzutem kierowanym do Telewizji Polskiej jest to, że TVP ma programy informacyjne i publicystyczne – odpowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.

PO za likwidacją TVP Info i abonamentu. To drugie obiecywał już Tusk

Zaskakujący pomysł polityków Platformy Obywatelskiej. „Rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod projektem ustawy likwidującym TVP Info oraz abonament...

zobacz więcej

Karolina Pawliczak z Lewicy: Bardzo populistyczny postulat PO


– Uważam, że jest to pomysł bardzo populistyczny. Niedobry, bo nie wiadomo, komu służący. My jako Lewica uważamy, że telewizja publiczna jest potrzebna. Silna, dobra, rzetelna telewizja publiczna. Potrzebne jest naprawianie telewizji publicznej, a nie likwidacja – argumentowała posłanka Lewicy Karolina Pawliczak. Parlamentarzystka upomniała się też o pracowników TVP. – Tam pracują ludzie, którzy mają swoje rodziny. Nie wolno traktować tak podmiotów. Jeżeli nam się coś nie podoba w służbie zdrowia, to przecież nie będziemy likwidować szpitali. To populistyczna propozycja, która nie będzie miała w mojej ocenie poparcia społecznego – stwierdziła Pawliczak.

Zobacz także: Hołownia wbił gwóźdź do trumny pomysłu Trzaskowskiego. Chodzi o TVP

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050: Ponad 5 mln gospodarstw domowych ma dostęp tylko do jednego kanału informacyjnego, czyli TVP Info


– Jakikolwiek projekt obywatelski, pod którym podpisy są zbierane w czasie pandemii, wydaje się ryzykownym i nietrafionym. Jeżeli ktoś mówił wiosną, że „wybory kopertowe” są niebezpieczne i trzeba je bojkotować, a teraz wzywa do podpisywania się pod projektem, kiedy zakażeń jest znacznie więcej, nie jest tutaj konsekwentny. Poza tym ten pomysł jest nietrafiony – mówiła Hanna Gill-Piątek. Posłanka Polski 2050 podkreśla, że wynika to m.in. z zasięgu TVP. – Ponad 5 milionów gospodarstw domowych ma dostęp tylko i wyłącznie do telewizji naziemnej, czyli TVP Info. Skąd ci ludzie mają pozyskiwać wiedzę o świecie? Czasami dziwię się takim nawoływaniom komentatorów opozycyjnych, że my jako politycy opozycji nie powinniśmy chodzić do mediów publicznych. Wręcz przeciwnie. Mamy zostawić te 5 milionów osób tylko i wyłącznie politykom PiS i dziwić się, że oni na PiS głosują? – pytała retorycznie Gill-Piątek. Tymczasem większość posłów PO mimo zakończonego bojkotu, nadal nie chce rozmawiać z dziennikarzami TVP lub unika odpowiedzi na stawiane pytania.

Joanna Borowiak z PiS: PO zamiast programu woli prezentować „mapę likwidacji”


– Zamiast programu rozwoju kraju, zamiast aspektów gospodarczych, odpowiedzi na potrzeby Polaków pokazano „mapę likwidacji”. Na tej „mapie likwidacji” wprost znalazł się punkt likwidacji mediów publicznych i TVP Info. Jak to się ma do haseł głoszonych do niedawna z ust polityków PO o wolnych mediach? „Mapa likwidacji” nie przekonała Polaków już wcześniej, kiedy PO ubiegała się o wygraną w wyborach samorządowych, parlamentarnych czy prezydenckich. Dwójka kandydatów PO na prezydenta mimo podmiany, nie uzyskała akceptacji – argumentowała posłanka PiS Joanna Borowiak. To właśnie Rafał Trzaskowski, który podmienił Małgorzatę Kidawę-Błońską w wyścigu prezydenckim rozpoczął kampanię od postulatu likwidacji TVP Info. Nie przyniosło mu to wygranej z prezydentem Andrzejem Dudą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej